W niedzielę 4 listopada w kościele św. Jana w Lubawie po mszy św. o godz. 17.00 odbyła się lubawska premiera dramatu poetyckiego Karola Wojtyły pt. „Jeremiasz” w wykonaniu Teatru Rapsodycznego z Ostródy.
Tytułowa postać prorok Jeremiasz żyjący ok 600 lat p.n.e. zapowiedział upadek Izraela, wzywał do naprawy obyczajów moralnych, zwalczał kłamstwo i bezkarność. Był zwolennikiem uległości wobec Babilończyków przez co był posądzany o zdradę.
Piotr Skarga, podobnie jak jego poprzednik, piętnował wady polskiej szlachty, przeciwnik przyjęcia przez Zygmunta III korony szwedzkiej. Ten kaznodzieja, podobnie jak Jeremiasz, nie znajdywał wielu odbiorców swych nauk. Jednym z nich był Wielki Hetman Stanisław Żółkiewski - pierwszy Europejczyk i jedyny, który zdobył Moskwę. Był doskonałym rycerzem i wzorem moralnym. Izraelici i Polacy – zawsze drogo płacili za swą zatwardziałość, nawet utratą niepodległości. Dopiero po utracie suwerenności przypominali sobie słowa proroków. Historia jak widać lubi się powtarzać.
Sztuka wystawiona w kościele św. Jana na zakończenie Dni Kultury Chrześcijańskiej opowiada o powolnym rozkładzie szesnastowiecznej Polski, ale nawiązuje też do czasów starego testamentu.
Na zakończenie spektaklu ks. Michał Kalita i Dyrektor MOK Zenon Paprocki podziękowali reżyserowi Marii Andrzejewskiej i aktorom za występ na zakończenie kolejnych Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Adaptacja i reżyseria – Maria Krystyna Andrzejewska. Światło i dźwięk – Mirosław Jagielski. W rolach głównych: Ks. Piotr Skarga – Andrzej Lewicki , hetman wielki koronny Stanisław Żółkiewski – Zbigniew Połoniewicz, Jeremiasz – Marek Skaskiewicz. (mz)
Komentarze