Wycieczka przedszkolaków do skansenu w Olsztynku.

Opublikowano:

 W piątkowy poranek 28. września dzieci z Przedszkola Miejskiego w Lubawie wyruszyły na wycieczkę do skansenu w Olsztynku. W dwóch, standardowo sprawdzonych wcześniej przez Policję,  autobusach wyruszyły grupy: Kangurki 2, Krasnale 3, Kangurki 3, Smerfy wraz z opiekunami.

Muzeum w Olsztynku posiada 10 tysięcy muzealiów ruchomych z zakresu materialnej kultury ludowej XIX i XX w. oraz współczesnej sztuki i rękodzieła ludowego. 40 % z nich eksponowanych jest w obiektach udostępnianych do zwiedzania. Tego dnia prezentowano kolejne etapy pieczenia chleba według staromazurskich i staropolskich zwyczajów.

Dzieci zapoznały się z narzędziami i maszynami. Miały możliwość wymłócenia zboża i zmielenia go na mąkę, a już w kolejnym etapie pracownicy muzeum prezentowali formy, piece i opowiadali o historycznych sposobach wypieku chleba. W niektórych rodzinach pieczenie chleba odbywa się także dziś, jednak przy użyciu dzisiejszych środków i zakupionych produktów.

Przedszkolaki zwiedziły też m.in. Kościół z Rychnowa, gm. Grunwald, pow. Ostróda, zbudowany w latach 1712-1714, przy którym ustawiono dzwonnicę z Maniek, gm. Olsztynek, pow. Olsztyn,z  1685 r. Już jutro, 28 września z okazji 10. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki odbywających się także na terenie Muzeum w Olsztynku atrakcją będzie uruchomienie o godz. 11.00 i 13.00 wiatraka z Wodzian! Przedszkolaki zwiedziły wiatrak holender z Dobrocina (gm. Małdity, pow. Ostróda, II połowa XIX w)

Na zakończenie pobytu w skansenie lubawskie przedszkolaki zobaczyły film o chlebie, o życiu staromazurskiej i staropolskiej wsi. W produkcji filmowej wzięli udział jedynie pracownicy Muzeum i wykorzystano tylko i wyłącznie muzealne tereny, eksponaty, zwierzęta oraz budynki.
Przez dłuższy czas przy grupach z Lubawy „kręciła się” Telewizja Olsztyn, i może teraz to przedszkolaki z Lubawy będą „aktorami”.

W Olsztynku jest też Huta Szkła Artystycznego, którą również odwiedziły dzieci. Przemiły Pan „szklarz” opowiedział o powstawaniu wyrobu szklanego, a nawet zaprezentował wytwarzanie Aniołka i Ptaszka. Kolorowy szklany ptak wykonany specjalnie dla gości z Lubawy stanie w przedszkolu dzięki uprzejmości twórcy i właściciela Huty – Pana Tarasa Krynickiego. W przyzakładowym sklepie udane zakupy szklanych: kotków, słoników, kwiatków i innych ciekawych kształtów sprawiły wszystkim ogromną radość.

Przedszkolakom i ich rodzinom przybyły kolejne pamiątki i wspomnienia, tym razem z Olsztynka.
W drodze powrotnej lubawskie dzieci zwycięsko przejechały przez miejsca Bitwy pod Grunwaldem. Nikt się nie nudził i wszyscy wrócili z promiennym uśmiechem. (wpc)