27 września o godz. 11.00 w świetlicy wiejskiej w Byszwałdzie odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Branachem - dziennikarzem, historykiem, publicystą, pisarzem. W 1980 roku uczestniczył jako reporter w strajkach sierpniowych. Skazany na najsurowszy wyrok sądowy w historii dziennikarstwa polskiego - zakaz wykonywania zawodu u schyłku lat 80- tych. Laureat ok. 40 konkursów reporterskich.
Publicysta przybył na zaproszenie Pani Danuty Mroczek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubawie z siedzibą w Byszwałdzie. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas gimnazjalnych, władze gminy, mieszkańcy Byszwałdu oraz zaproszeni goście. W świetlicy zebrało sie ponad 100 osób.
Gość przedstawił podczas spotkania czasy grudnia 1970 roku i bunt robotników w dniach 14-22 (demonstracje, protesty, strajki, wiece, zamieszki) głównie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu, stłumiony przez komunistyczną milicję i wojsko oraz rolę Wojciecha Jaruzelskiego w tej zbrodni, w której zginęło ponad 40 osób na Wybrzeżu.
Na zakończenie Zbigniew Branach wręczył kwiaty nauczycielce z Prątnicy Ewie Kasprzyckiej, jednej z osób pilotujących projekt uczniowski wyrózniony w Warszawie.
Projekt zatytuowany „Katyń, Starobielsk, Kozielsk - część polskiej historii, która nie może ulec zapomnieniu” pokonał konkurencyjne 2500 projektów edukacyjnych i został wybrany do prezentacji na Zamku Królewskim podczas Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej 28 maja 2012 roku w Warszawie. (mz)