8 września 2012 roku w Wysokiej Wsi niedaleko Ostródy, na malowniczej i trudnej trasie odbył się I Bieg Sasinów na nartorolkach. Dystans półmaratonu, czyli 21 km, pokonało czternastu zawodników, w tym trzy panie. Większość uczestników wystartowała na rolkach uniwersalnych z pompowanymi kołami. (http://www.nartorolki.pl)
W Polsce organizuje się bardzo niewiele imprez dla amatorskich zawodników na nartorolkach. Poza zawodami zaliczanymi do Pucharu Polski na nartorolkach, w których od 2012 roku mogą startować także amatorzy, trudno wskazać choć jeden wyścig dedykowany wyłącznie nartorolkarzom.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem I Biegu Sasinów było Stowarzyszenie Miłośników Wzgórz Dylewskich. Prezes stowarzyszenia Jacek Tracz od 8 lat organizuje również na tym terenie zimowe Biegi Sasinów oraz od 5 lat letnią edycję biegów przełajowych.
Bardzo malownicza trasa: Szczepankowo – Miejska Wola – Gętlewo wiodła wśród pól i lasów. W dniu zawodów tuż przed startem, cała trasa została oczyszczona ze śmieci, kamieni, gałęzi, liści itp. przez specjalny samochód. Ubytki w nawierzchni były bardzo dobrze oznaczone, a trasa na czas rozgrywania zawodów wyłączona z ruchu.
Dzięki dużym przewyższeniom terenu trasa była nie lada wyzwaniem dla uczestników.(>>>profil trasy)
Większość zawodników startowała na nartorolkach z pompowanymi kołami Nordic Powerslide oraz Skike. Dwójka organizatorów wystartowała na nartorolkach do klasyka. Z biura zawodów do linii startu trzeba było dojechać jeden kilometr, co było świetną rozgrzewką. Przed biegiem odbyło się krótkie omówienie trasy, następnie końcowe odliczanie i start. Przed pierwszym zawodnikiem jechał policjant na motorze, za ostatnim karetka. Wzdłuż trasy ustawieni byli strażacy, którzy pilnowali, żeby nikt nie wjechał na szosę. Na nawrocie w połowie trasy był bufet, gdzie strażacy częstowali wszystkich spragnionych wodą. Z górki prędkości przekraczały 30km/h, co na nartorolkach terenowych jest rzadkością. Meta usytuowana była przy szkole w Szczepankowie, gdzie każdy z zawodników przywitany został gromkimi brawami i udekorowany został medalem.
Wyniki:
1) Anna Kruszyńska - 1:22:54
2) Mariola Wołowczyk - 1:35:18
3) Beata Zielińska - 1:41:51
Z zawodników reprezentujących Lubawę najlepszy czas uzyskał Daniel Lempek - 1:12:21, który na metę dojechał czwarty. Wszyscy byli pełni podziwu dla Tomasz Zielińskiego (z Lubawy) 1:49:14, który rolki terenowe miał drugi raz na nogach, planował kibicować żonie, a na udział w zawodach zdecydował się o 8:30. Brawo Tomku!
Należy wyróżnić czasy dwóch organizatorów poruszających się na nartorolkach do klasyka:
Jacek Tracz - 1:19:55
Maciej Tracz - 1:28:31
Kilka słów o dyscyplinie zwanej Nordic Blading lub zamiennie Skiking, Nordic Skating.
Jazda na rolkach terenowych oraz nartorolkach należą do różnych form Nordic Blading (NB). NB to stosunkowo nowa dyscyplina sportu podobna do biegów narciarskich, z tą różnicą, że zamiast nart używa się specjalnych nartorolek lub rolek terenowych. NB oferuje bezpieczne rozwiązanie do prawidłowego poruszania się na rolkach, ponieważ kijki zapewniają dwa dodatkowe punkty wsparcia. Jest to bardzo efektywna forma aktywności, łącząca zalety jazdy na rolkach z marszem Nordic Walking (NW). Wszystkie zalety NW automatycznie są zaletami NB.
Przeprowadzono badania, które dowiodły, że Nordic Walking:
· aktywuje do 90% mięśni naszego ciała - mięśnie kończyn dolnych, kończyn górnych, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków
· usprawnia układ oddechowy i sercowo-naczyniowy, pobór tlenu wzrasta przeciętnie o 20 -58 %
· zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa
· łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków
· odciąża stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych
· poprawia ogólne samopoczucie
· zapewnia symetryczny trening całego ciała
· jest efektywnym treningiem aerobowym aktywizującym duże i małe grupy mięśniowe
· zwiększa przepływ krwi przez tkanki i wzrost metabolizmu
· jest bezpieczną formę aktywności bazującą na naturalnych ruchach
Dodatkowo Nordic Blading
· doskonale kształtuje sylwetkę - podczas ruchu zużywamy duże ilości energii
· pompowane koła w tego typu rolkach amortyzują wstrząsy i chronią stawy
Ø Jeśli lubisz biegać na nartach, nie musisz czekać do zimy, już od wiosny przygotowujesz się do kolejnego sezonu!
Ø Dla fanów biegania jest to urozmaicenie treningu, ale przede wszystkim doskonały trening wytrzymałościowy odciążający stawy!
Ø Dla narciarzy szusujących po stokach, to dobry sposób na przygotowanie się do sezonu narciarskiego – wzmocnienie mięśni czworogłowych i poprawienie ogólnej kondycji!
Ø Dzięki specjalnie skonstruowanym nartorolkom można jeździć wszędzie, nie tylko po asfalcie, ale także po szutrowych drogach czy leśnych duktach!
Ø Dzięki opatentowanemu specyficznemu systemowi hamowania bez problemu można pokonać również zjazdy.
Zapraszam wszystkich chętnych do spróbowania jazdy na rolkach terenowych w naszym punkcie sprzedaży.
AM MOTO ANNA KRUSZYŃSKA
UL. 19 STYCZNIA 25
14-260 LUBAWA
Foto: Aleksander Korzeniowski
Komentarze