Dobrze wiesz, jak być mamą, ale jak być babcią – na początku nie masz pojęcia. To zupełnie nowa rola, która spada na dojrzałą kobietę. Wartość relacji babcie – wnuki jest nie do przecenienia. Babcie kochają wnuki wyjątkową miłością, to ich pomost z dzieciństwem – swoim i swoich dzieci. Słuchając uważnie, zachwycając się najdrobniejszymi sukcesami wnuków, pomagają w budowaniu ich poczucia własnej wartości, tak ważnego w dorosłym życiu.
MARCIN MICHALSKI: – Magiczne słowo „babcia” kojarzy się zwykle ze starszą panią dziergająca na drutach sweterki dla wnucząt na bujanym fotelu, w ciemnym pomieszczeniu, gdzie rozpościera się woń starodawnego pudru. Jak Pani, jako dojrzała seniorka, postrzega siebie w tej roli?
Teresa Licznerska, prezes Klubu Seniora w Złotowie: – Mam w sobie dużo energii i życia. Jestem kobietą aktywną, pełną miłości i ciepła, która lubi rozpieszczać swoje wnuki. Każdą wolną chwilę spędzamy razem.
– Ma pani 7 wnucząt. Co najbardziej lubicie razem robić?
– O… wiele rzeczy, ale najbardziej lubimy wycieczki rowerowe. W czasie wakacji często robimy także wspólnie ogniska, pieczemy kiełbaski i śpiewamy piosenki. Wnuki bardzo lubią, kiedy opowiadam im różne ciekawe historie i czytam bajki.
– Skąd czerpie Pani na to siłę?
– Z radości moich dzieci i wnucząt oraz kochającego męża!
– Dobre kontakty z babcią to rzecz niełatwa. Mamy narzekają czasem, że babcie starają się narzucić im własne zdanie. Uważają, że swoje przeżyły, więc wiedzą lepiej? Jak jest w Pani przypadku?
– Staram się być cierpliwą, kochająca i pokorną mamą i babcią. Nie narzucam własnego, słucham uważnie co ktoś ma do powiedzenia i doradzam w miarę swoich możliwości. Zawsze służę pomocą.
– Jaka jest więc rola babci w dzisiejszej rzeczywistości?
– Ważne jest przekazywanie tradycji, historii i religii naszego kraju. Myślę, że ważne jest też słuchanie i wspólna rozmowa z wnukami. Myślę, że udaje mi się realizować to zadanie.
– Co poradziłaby Pani przyszłym babciom i dziadkom, aby dobrze wypełniali swoją rolę?
– W dobrym wypełnianiu roli babci i dziadka na pewno pomaga miłość, cierpliwość i poświęcenie. Ważne jest też, aby zawsze mieć czas dla swoich wnucząt. Wtedy wszyscy będą zadowoleni i szczęśliwi.
– Jest Pani także aktywną seniorką i prowadzi razem z mężem gospodarstwo rolne. Jak żyje się seniorom na wsi? Jak wygląda Pani zwykły dzień?
– Myślę, że dobrze. Jak każda kobieta większość dnia spędzam na wykonywaniu obowiązków domowych i pomocy w wychowaniu wnucząt. Jednak staram się wygospodarować też czas dla siebie i na spotkania z innymi seniorami, gdzie aktywnie spędzamy wolny czas.
– Czy w Pani przypadku „senior” ma dużo czasu wolnego?
– To zależy od ilości obowiązków i pory roku. W okresie zimowym jest go trochę więcej, natomiast latem ciężko o wolną chwilę, ale mimo to, zawsze znajduję czas dla rodziny i dla innych.
– Jest pani także prezesem Klubu Seniora w Złotowie. Jakie macie pomysły na spędzanie wolnego czasu? Ilu zrzeszacie seniorów?
– Nasz klub zrzesza 28 osób, a pomysłów mamy wiele. Obecnie uczęszczamy na aerobik, wykonujemy różne dekoracje świąteczne i okolicznościowe. Planujemy wyjazdy integracyjne oraz wspólnie biesiadujemy. Promujemy także kuchnię regionalną, wymieniamy się przepisami, a także wspólnie przyrządzamy różne potrawy.
– Kluby seniora niosą ze sobą wiele korzyści? Jak zachęciłaby Pani innych seniorów do aktywizacji społecznej i zakładania własnych klubów?
– Po prostu trzeba wyjść do ludzi i być otwartym. Zachęcać wszystkich do przełamania izolacji od innych, ponieważ dzięki temu otwieramy się na drugiego człowieka. Razem możemy organizować spotkania kulturalno-edukacyjne, wyjazdy integracyjne, rozwijać koła zainteresowań oraz spędzać dużo przyjemnych chwil na zabawie, rozmowie i pomaganiu innym.
– Dziękuje za rozmowę.
Teresa Licznerska 55 lat, jest aktywną seniorką i babcią 7 wnucząt. Razem z mężem prowadzi gospodarstwo rolne od 34 lat. Bardzo lubi czytać książki, gotować, spędzać czas z rodziną. Jej motto życiowe brzmi: „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.”
Materiał został opracowany w ramach kampanii społecznej „Być seniorem!”, którą realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa.