Wzruszenia, wspomnienia i muzyka. Zjazd Absolwentów Zespołu Szkół w Lubawie

Opublikowano:

4 kwietnia 2025 r. o godz. 14:00, w murach szkoły przy ul. Gdańskiej, polonezem w wykonaniu tegorocznych maturzystów, rozpoczął się długo wyczekiwany Zjazd Absolwentów Zespołu Szkół w Lubawie. Spotkanie zgromadziło około 240 byłych uczniów, którzy po latach znów mogli usiąść razem w szkolnych ławkach, powspominać młodzieńcze lata i podzielić się swoimi historiami.

Po latach nauki i pracy, absolwenci wrócili do miejsca, w którym rozpoczęła się ich droga zawodowa i osobista. Wielu z nich osiągnęło znaczące sukcesy, są naukowcami, zajmują ważne stanowiska w swoich społecznościach, realizują się w życiu zawodowym i rodzinnym. Niestety, nie wszyscy mogli się spotkać – zmarłych nauczycieli, koleżanki i kolegów uczczono minutą ciszy.

Wszystkich gości serdecznie przywitał dyrektor szkoły – Marek Borkowski, kierując ciepłe słowa w stronę absolwentów oraz byłych dyrektorów: dyr. Jana Jelenia i Maksymiliana Mówki, którzy również wzięli udział w wydarzeniu.

Niespodzianki i wspomnienia

Wśród przygotowanych przez organizatorów niespodzianek były: emocjonalne wypowiedzi braci Romana i Edwarda Żuralskich z Kazanic, którzy podzielili się osobistymi refleksjami o wpływie szkoły na życie ich rodziny, koncert zespołu muzycznego absolwentów w składzie: Cezary Nowakowski – klawisze, Marcin Bogdanowicz – gitara basowa, Tomasz Gul – gitara i Krzysztof Iskra – gitara i wokal i quiz – czyli klasówka ze znajomości historycznych i charakterystycznych powiedzonek, anegdot i upodobań nauczycieli i uczniów.

Nie zabrakło również akcentów edukacyjnych. Uczennice Lena Wiśniewska i Paulina Knozowska odczytały wykład Krzysztofa Wiecierzyckiego pt. „150-lecie Szkolnictwa Średniego w Lubawie”.

Podczas prezentacji zdjęć maturalnych rocznika 1973 r. wywołano uśmiech na twarzach uczestników, gdy okazało się, że na jednym ze zdjęć brakuje Mariana Żuchowskiego oraz Romana Graszkiewicza  z klasy IVA – jak się okazało, w tym czasie mieli próbę zespołu muzycznego Decybele i… nie zdążyli na sesję zdjęciową. Warto dodać, że „Decybele” był to pierwszy zespół muzyczny, który zapoczątkował bogatą tradycję tego gatunku w szkole.

Powołanie Rady Absolwentów

W trakcie wydarzenia powołano również Radę Absolwentów, której skład zaprezentował gospodarz zjazdu. W jej skład weszli:

1. Piotr Wiśniewski – właściciel firmy BOSS i prezes zarządu spółki Camper 4 Mountain
2. ppłk Grzegorz Jamroży – Szef Wydziału Transportu i Ruchu Wojsk, Sztab Generalny WP
3. Dominik Kocieniewski – Prezes zarządu DOKO sp. z o.o.
4. Radosław Serafin – Kierownik Centrum Turystyczno-Rekreacyjnego w Iławie
5. Marcin Cieszewski – Lider ds. analiz i rozliczeń energii, MM Kwidzyn sp. z o.o.
6. Jan Zakrzewski – absolwent z rocznika 1968

Młode talenty i strefa relaksu

Na scenie pojawił się również szkolny zespół wokalno-instrumentalny. Młodzi artyści w składzie: Magdalena Kułdosz – wokal, Oliwia Pruchniewska i Marcel Ruciński - gitara, wokal, Adrian Licznerski – gitara i Marcin Borkowski – gitara, perkusja, pokazali klasę, prezentując mocne brzmienia, które udowodniły, że muzyka rzeczywiście łączy pokolenia.

Podczas uroczystości w byłej stołówce szkolnej nastąpiło uroczyste otwarcie „Strefy Relaksu” – przyjaznego miejsca wypoczynku dla uczniów i nauczycieli. Na obiad w postaci tradycyjnej grochówki w Zielonej Sali zaprosili uczestników strażacy z OSP Kazanice, a własnoręcznie przygotowanymi słodkimi przekąskami częstowali uczniowie pod opieką nauczycielki przedmiotów zawodowych Heleny Wyżlic.

Po części oficjalnej przyszedł czas na spotkania klasowe i wspólne biesiadowanie w pobliskich lokalach. Wieczór upłynął pod znakiem wspomnień, śmiechu i przyjaźni, które – jak się okazało – przetrwały próbę czasu. (mz)

foto: Jakub Makszyński -uczeń szkoły i Marian Żuchowski -absolwent szkoły 1973 roku