Lubawski akcent podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Olsztynie

Opublikowano:

13 maja br. przedstawiciele rządu, władz lokalnych, służby mundurowe oraz mieszkańcy zgromadzili się, aby uczcić bohaterską postawę strażaków podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka. Wydarzenie to było hołdem dla tych, którzy z oddaniem i poświęceniem pełnią służbę na rzecz społeczeństwa, narażając często własne życie dla dobra innych.

W uroczystościach wziął udział Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król, który wyraził swoje uznanie oraz wdzięczność dla strażaków za ich heroizm i gotowość do poświęceń w każdym momencie.
Podczas Mszy Świętej, odprawionej w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, zgromadzeni modlili się za zdrowie i bezpieczeństwo strażaków oraz ich rodzin.

Głównym punktem obchodów był uroczysty przemarsz ulicami miasta, w którym udział wzięli strażacy z różnych jednostek, reprezentujący różne służby ratownicze. Podczas obchodów strażacy przygotowali także stoiska, na których uczyli dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa pożarowego oraz demonstrując, jak postępować w sytuacjach zagrożenia. To ważny element edukacyjny, który przyczynia się do zwiększenia świadomości społecznej na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz roli strażaków w społeczeństwie.

Wzruszający moment miał miejsce podczas uroczystego apelu w Hali Urania, gdzie zaprezentowano niezwykłe akty odwagi i poświęcenia strażaków oraz uhonorowano tych, którzy wykazali się wyjątkowym poświęceniem w służbie.

Wśród Odznaczonych znalazło się czterech druhów ratowników z OSP Lubawa.

Druhowie Piotr Karbowski, Marcin Stawiarski i Paweł Turulski zostali odznaczeni Krzyżem Rycerskim za Męstwo, Ratowanie Życia i Ochronę  Mienia.
Druh Piotr Milewski także z OSP Lubawa otrzymał odznakę Świętego Floriana za zasługi dla społeczności lokalnej.

Przypomnijmy zdarzenie za, które trzech druhów ratowników otrzymało   Krzyż Rycerski
W styczniu po godz. 18.00 strażacy przebywali w remizie i w pewnej chwili do jednostki przybiegł mężczyzna, poinformował druhów, że w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Lubawie podczas rozgrywek ligi tenisa stołowego zasłabł starszy mężczyzna. Strażacy ratownicy, zabrali ze sobą defibrylator i torbę medyczną PSP-R1.
Do hali mieli ok. 70 metrów, wiec bardzo szybko byli na miejscu zdarzenia i przejęli reanimację od osób znajdujących się w sali. Po użyciu defibrylatora mężczyzna odzyskał funkcje życiowe. Na miejsce zdarzenia dotarł także ZRM i przejął pacjenta od ratowników z OSP Lubawa.Mężczyzna -mieszkaniec Lubawy żyje i w rozmowie ze mną - autorem tekstu wujek Heniek dziękuje,kolegom z ligi tenisa,strażakom i ratownikom medycznym za to ,że "wrócił do życia".

Na podst. gov.pl i elubawa opr. mz  

foto OSP Lubawa