Dziś przypada 19. Rocznica śmierci św. Jana Pawła II - 2 kwietnia, wtorek godz. 21:37

Opublikowano:

19. Rocznica śmierci św. Jana Pawła II - 2 kwietnia, wtorek godz. 21:37.
Jan Paweł II zmarł w sobotę (Dzień Maryjny, pierwsza sobota miesiąca i 13 sobota roku), 2 kwietnia 2005 r. (Wigilia Niedzieli Miłosierdzia Bożego) o godzinie 21:37, mając prawie 85 lat, 59 i pół roku kapłaństwa, 27 i prawie pół roku pontyfikatu. Jan Paweł II przeszedł w nocy 30 marca ciężki zawał, ale po reanimacji odmówił przewiezienia do kliniki Gemelli i zmarł w swoim łóżku na Watykanie. 

Pontyfikat tego 264. następcy św. Piotra trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa - po św. Piotrze i Piusie IX. Na datę liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II wybrano 22 października - rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu.

Ostatnie dni i śmierć Jana Pawła II

O problemach zdrowotnych Karola Wojtyły zaczęto wspominać już na początku 2005 roku. W lutym po raz pierwszy oficjalnie ogłoszono, że stwierdzono u niego objawy grypowe. Pod koniec marca jego stan mocno się pogorszył. Wówczas na placu św. Piotra zaczęły gromadzić się tłumy, które po raz ostatni mogły zobaczyć papieża 30 marca.
Dzień później był już umierający. Przez kolejne godziny obserwowano powolny zanik przytomności. Na wyraźne polecenie nie przewieziono go do szpitala.
W dzień śmierci zwrócił się do swoich współpracowników:
Pozwólcie mi iść do domu Ojca - wyszeptał.
W godzinach wieczornych ponurą wieść o zgonie przedstawiono opinii publicznej. Wierni zgromadzeni w Wiecznym Mieście usłyszeli od arcybiskupa Leonarda Sandri znamienne słowa.
O godzinie 21:37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca - przekazał.
Święty Janie Pawle II - módl się za nami.

źródło: Męski Różaniec w Lubawie