„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” - Medale i podziękowania dla strażaków OSP Lubawa

Opublikowano:

W dniu 23.01.2024 r. w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, na którym podsumowano działalność ochotniczych straży pożarnych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego za rok 2023.

Była to również okazja, do wręczenia odznaczeń i medali, którymi zostali odznaczeni druhowie z OSP Lubawa:
- dh Stanisław Ługiewicz został odznaczony ZŁOTYM ZNAKIEM ZWIĄZKU OSP RP
- dh Miroslaw Ossowski odznaczony MEDALEM HONOROWYM im. BOLESŁAWA CHOMICZA.
Podczas spotkania został przedstawiony program Pierwszy Ratownik, za który odpowiedzialny w naszym województwie jest dh Paweł Szauer.

W dniu dzisiejszym 26 stycznia odbędzie się Sesja Rady Miasta Lubawa, na której władze  miasta podziękują strażakom ochotnikom za uratowanie życia drugiemu człowiekowi, które jest najważniejsze i najcenniejsze.

Jak informowaliśmy czytelników portalu  e-lubawa.pl 11 stycznia po godz. 18.00 strażacy ratownicy z OSP Lubawa uratowali życie znanemu w środowisku lubawskiego tenisa mężczyźnie, który w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Lubawie podczas rozgrywek ligi tenisa stołowego nagle zasłabł i stracił przytomność. Dzięki pomocy osób obecnych podczas rozgrywek, szybkiej  reakcji i powiadomieniu druhów obecnych w remizie OSP przy użyciu defibrylatora mężczyzna  odzyskał funkcje życiowe i dalszej pomocy udzielili ratownicy medyczni z zespołu ZRM w Lubawie. 

Pacjent był kilka dni pod opieką lekarzy. Krótko po powrocie ze szpitala, mężczyzna  kontaktował się ze mną telefonicznie, ponieważ dobrze się znamy, dziękował wszystkim, którzy mu pomogli "wrócić do życia".

W akcji tej brali udział druhowie: Paweł Turulski - Naczelnik OSP Lubawa, Piotr Karbowski - ratownik i Marcin Stawiarski - ratownik. To kolejny przypadek w naszym mieście, że dzięki AED ratowane jest ludzkie życie.

Zdarzenie, które miało miejsce w Lubawie przypomina nam, jak ważne jest nie tylko instalowanie defibrylatorów, ale także regularne przeprowadzanie szkoleń z pierwszej pomocy, aby społeczność była gotowa na skorzystanie z tych urządzeń w sytuacjach awaryjnych. W tym przypadku decyzja osoby, która pobiegła do remizy i poinformowała ratowników uratowała życie mężczyźnie.

Strażacy dali przykład poświęcenia, umiejętności, empatii i uratowali życie człowieka.
Proces doskonalenia zawodowego, który jest wdrożony w państwowej i ochotniczej straży pożarnej sprawdza się. Strażakiem się jest, a nie bywa. Tu zadziałało. Strażacy byli w czasie wolnym w remizie.

Na podst. FB OSP Lubawa i e-lubawa opr. mz
foto OSP Lubawa i mz

druhowie - Stanisław Ługiewicz i Mirosław Ossowski 3 rząd z prawej strony 

dh Paweł  Turulski, Piotr Karbowski,Marcin Stawiarski