Wicewojewoda z Powiatu Iławskiego! [WYWIAD]

Opublikowano:

Rozmowa z Mateuszem Szauerem, I Wicewojewodą Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Nadszedł niesłychanie ekscytujący moment, o którym od jakiegoś czasu się mówiło. 9 stycznia 2024 r. został Pan powołany na stanowisko I Wicewojewody Warmińsko-Mazurskiego! To pierwsza taka sytuacja w samorządzie powiatu, to jest imponujący awans, można powiedzieć ogromny zaszczyt. Jak Pan się czuje w obliczu takiego wyzwania zawodowego?

- Otrzymane od premiera powołanie na to stanowisko traktuję jako wyróżnienie i zaszczyt, przede wszystkim jednak ogromną odpowiedzialność i zobowiązanie do ciężkiej pracy dla naszego regionu. Emocji z pewnością nie brakowało, bo nie co dzień zostaje się wicewojewodą.

Jak wiadomo to wojewoda określa zakres kompetencji swoich zastępców i ich zadania. Czy już Panu wiadomo, jakimi dziedzinami będzie się Pan jako I wicewojewoda?

- Pierwsze dni naszego urzędowania to głównie sprawy organizacyjne związane m. in. z podziałem obowiązków. Wiadomo na pewno, że jako I wicewojewoda zastępuję wojewodę we wszystkich czynnościach w czasie jego nieobecności. Trwają natomiast prace nad nowym schematem organizacyjnym i wyszedłem z propozycją aby nadzorować m. in. Wydział Infrastruktury i Nieruchomości w zakresie środowiska, rolnictwa i geodezji. To pozwoli w pełni wykorzystać wiedzę merytoryczną i doświadczenie jakie nabyłem w Starostwie Powiatowym w Iławie.

Jak zapatruje się Pan na najważniejsze kwestie naszego powiatu? Co na początek? 

- Oczywiście budowa drogi ekspresowej S5, tego oczekują mieszkańcy i przedsiębiorcy z powiatu iławskiego i nie tylko. Druga kwestia to modernizacja dróg powiatowych, gminnych, wypracowanie wsparcia finansowego dla samorządów na te inwestycje. Kolejna sprawa to budowę mieszkań w ramach tzw. SIM-ów, czyli Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Mieszkania Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej będą przeznaczone dla najemców, którzy nie mają zdolności kredytowej, ale stać ich na opłacanie czynszu. Województwo warmińsko-mazurskie jest liderem jeśli chodzi o zainteresowanie samorządów udziałem w SIM-ach. Teraz czas na sprawną realizację inwestycji budowlanych, by jak najszybciej oddać do użytku pierwsze mieszkania.

Kampania koalicji demokratycznej sporo uwagi poświeciła  samorządom, ich kompetencjom i przyszłości. Jak Pan widzi ich przyszłość? 

- Tak, to był jeden z priorytetów. Jako reprezentantowi rządu w terenie zależy mi na otwartości, dialogu i współpracy z samorządem, a główny cel to dynamiczny rozwój naszego województwa. To samorządy są najbliżej ludzi, świetnie znają ich codzienne potrzeby, to z nimi zamierzam od początku rozmawiać i ściśle współpracować kreśląc plany na przyszłość. I najważniejsze, nie będziemy dzielić samorządów na lepsze i gorsze, wszystkie będą traktowane równo i po partnersku. Zapewniam, że nowy rząd ma zaufanie do samorządów, dlatego w najbliższych latach powinniśmy obserwować proces decentralizacji, w wyniku którego zyskają one wiele kompetencji.

W dniu powołania, podczas konferencji prasowej, padło pytanie do Panów Wojewodów na temat bezpieczeństwa, konkretnie o granicę z Rosją, która prowadzi wojnę z Ukraina a która graniczy z naszym województwem bezpośrednio.

- Zrozumiałe jest zainteresowanie mediów, a tym samym mieszkańców województwa, w tej kwestii. Z uwagi na obecną sytuację międzynarodową i wciąż trwającą wojnę za naszą wschodnią granicą priorytetem musi być zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego województwa, które od północy na odcinku ponad 200 km graniczy bezpośrednio z Federacją Rosyjską. Będziemy w tym zakresie ściśle współpracować z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Obrony Narodowej i nadal wzmacniać straż graniczną oraz jednostki wojskowe. 

Pochodzi Pan z Lubawy miasta z ogromnym potencjałem gospodarczym, ale też z niesłuchanie bogatą historią. Niewątpliwie obejmując to zaszczytne stanowisko zapisze się Pan na kartach historii miasta. Jakie uczucia temu towarzyszą?  

- Czuję przede wszystkim ogromną odpowiedzialność, to jest dominujące. Nie ukrywam jednak, że dla mnie jako lubawianina to z pewnością także wielka satysfakcja, że nasze miasto ma wreszcie swojego przedstawiciela na tak ważnym stanowisku. Jak sięgam pamięcią, po roku 1989 to pierwsza taka sytuacja, z czego jestem dumny. To nie jest tylko mój sukces, ale wszystkich którzy przez ostatnie lata, a szczególnie podczas ostatnich wyborów parlamentarnych obdarzyli mnie zaufaniem i wsparciem. Dziękuję Państwu  za to i deklaruję pełne zaangażowanie w sprawach najważniejszych dla naszego regionu. Dziękuję również wszystkim pracownikom Starostwa Powiatowego w Iławie oraz jednostek podległych za ponad siedemnaście lat wzorowej współpracy, która ukształtowała mnie nie tylko jako pracownika, ale przede wszystkim człowieka.

www.powiat-ilawski.pl

– Jako reprezentantowi rządu w terenie zależy mi na otwartości, dialogu i współpracy z samorządem, a główny cel to dynamiczny rozwój naszego województwa – mówi Mateusz Szauer, I wicewojewoda warmińsko-mazurski

(Fot. Urząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie) 

Mateusz Szauer – specjalista ochrony środowiska, administracji publicznej i zarządzania samorządem terytorialnym, zawodowo związany ze Starostwem Powiatowym w Iławie, gdzie dotychczas pełnił funkcję dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Posiada tytuł EMBA (Executive Master of Business Administration) uprawniający do pracy menadżerskiej na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla. Na stanowisku dyrektora wydziału ochrony środowiska i rolnictwa m.in. realizował i koordynował na szczeblu powiatowym zadania zlecone z zakresu administracji rządowej wynikające z ustaw: prawo geologiczne i górnicze, o ochronie gruntów rolnych i leśnych, o lasach, a także rządowe programy „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”.

Mieszkaniec i miłośnik zachodniej części Warmii i Mazur oraz Ziemi Lubawskiej. Od lat udziela się społecznie, m.in. współtworząc Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, z którym organizuje cykle wycieczek rowerowych oraz spotkań związanych z Ziemią Lubawską. Inicjator, organizator i koordynator wielu akcji związanych z ochroną środowiska naturalnego: sprzątanie jezior, rzek, lasów, sadzenie drzew miododajnych. Przez lata współuczestniczy w realizacji wielu projektów realizowanych przez Powiat Iławski, w tym dofinansowanych ze środków rządowych i europejskich. 

Przewodniczący Koła Platformy Obywatelskiej RP w mieście i gminie Lubawa. Rekomendowany przez Zarząd Powiatu Iławskiego Platformy Obywatelskiej RP startował w wyborach do Sejmu RP w 2023 r. z 5. miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 34 (Elbląg), uzyskując wynik 5 777 głosów.   

Łączy w sobie młodość i doświadczenie, pracowitość oraz energię do działania. W pracy i życiu ceni sobie uczciwość i współpracę. Jego największe pasje obok pracy w samorządzie i lokalnej historii to polityka, muzyka i sport. Prywatnie jest mężem Edyty; wspólnie wychowują dwoje dzieci: Maksymiliana i Lenę. Ma 41 lat.