Uwaga oszuści nie odpuszczają, tylko w ciągu jednego popołudnia aż cztery próby na terenie naszego powiatu

Opublikowano:

O oszustwie metodą „na wnuczka czy policjanta” informowaliśmy wielokrotnie, opisując również mechanizm tego oszustwa. W związku jednak z tym, że we wtorek na terenie powiatu iławskiego doszło do czterech prób oszustwa, przypomnimy raz jeszcze o co w tym wszystkim  chodzi i jak nie stać się ofiarą.

We wtorek (9.01.2024 r.) policjanci zostali poinformowani o próbie oszustwa. Zgłaszający oświadczył, że zadzwonił do niego policjant, który oświadczył, że jego syn miał wypadek. Mężczyzna niewiele się zastawna wił tylko rozłączył gdyż nie ma syna i o wszystkim poinformował prawdziwych policjantów. Natomiast po kilku minutach do mieszkanki Iławy zadzwonił kolejny mężczyzn podający się za policjanta z Gdyni. Oświadczył także, że syn kobiety spowodował wypadek i trzeba zapłacić  78000 zł. Kobieta również zorientowała się, że to oszustwo i  wszystkim poinformowała policjantów z Iławy.

Przypominamy !!!

policjanci dzwonią, by umówić się np. na dogodny termin przesłuchania  w charakterze świadka, lub by potwierdzić obecność świadka wezwanego w celu złożenia zeznań
policjanci nigdy nie informują przez telefon o prowadzonych akcjach, „tajnych akcjach”, „śledztwach przeciwko hakerom, oszustom itp.”
policjanci nigdy nie angażują postronnych osób do realizacji „akcji złapania oszusta”
policjanci nigdy nie żądają pieniędzy: nie każą wypłacić ich z banku, nie chcą by ktoś przelał je na inne konto, nie każą oddać pieniędzy innej osobie i nie każą zostawić ich w określonym miejscu
policjanci nigdy nie dzwonią z numeru „997”,  „112”
policjanci nigdy nie grożą konsekwencjami finansowymi za niewykonywanie poleceń związanych z twoimi własnymi pieniędzmi

Kiedy odbierzesz telefon, w którym osoba podająca się za policjanta porusza w jakikolwiek sposób temat pieniędzy - nie kontynuuj takiej rozmowy! Rozłącz się!

Pamiętaj, że nikt nie ma prawa straszyć cię przez telefon, naciskać na ciebie, zmuszać do określonego zachowania, zawsze masz prawo przemyśleć wszystko na spokojnie, bez pośpiechu.

Każda rozmowa telefoniczna, podczas której ktokolwiek prosi o pieniądze powinna być natychmiast przerwana. Nie należy jej kontynuować i odpowiadać na pytania. Trzeba się rozłączyć!

Kampania informacyjna "Dzwoni oszust! Rozłącz się!" przygotowana została w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Jej głównym celem jest uświadomienie mieszkańcom regionu, jak niebezpieczni i podstępni mogą być oszuści oraz jak nie paść ofiarą ich perfidnego działania, ale także przypomnienie, jakie faktyczne uprawnienia mają funkcjonariusze. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/87158,Dzwoni-oszust-Rozlacz-sie-kampania-informacyjna-na-Warmii-i-Mazurach.html 

źródło KPP Iława 

We wtorek w Lubawie kobieta podająca się za córkę dzwoniła po godz. 16.00 do mieszkanki Lubawy na telefon stacjonarny podając, że i przedstawiła zmyśloną sytuację. W tym przypadku nie udało się wprowadzić mieszkanki Lubawy w błąd, ponieważ ma tylko syna. (mz)