Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w Lubawie

Opublikowano:

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto zostało ustanowione w 1992 r. przez ONZ, tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw.

W dniu 1 grudnia w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej odbyły się obchody Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Tegoroczne hasło Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych brzmi Zrównoważony rozwój: Nadzieja w technologii.

Celem obchodów Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych było zwrócenie uwagi na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz promowanie ich praw we wszystkich dziedzinach życia publicznego. Dzień Osób Niepełnosprawnych był okazją, aby powiedzieć wyraźnie: "społeczeństwo tworzymy my wszyscy".

Wspólne spotkanie osób niepełnosprawnych powinno być potwierdzeniem faktu, że  ograniczenia zdrowotne nie powinny być barierą i nie mogą wykluczać nikogo z życia w społeczeństwie.
Udział w obchodach wzięły osoby niepełnosprawne z lubawskich placówek. Spotkanie prowadziła Kierownik WTZ Lubawa Pani Lidia Pankiewicz.

W spotkaniu uczestniczyli także licznie zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. Mateusz Szauer w imieniu starosty powiatu iławskiego, z-ca  burmistrza Lubawy Sławomir Jamroży, wójt Gminy Lubawa Tomasz Ewertowski, Marek Kaucz Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lubawie z filią w Iławie, Komendant Komisariatu Policji w Lubawie kom. Roman Gancarz, Krystyna Zabłotna - Przewodnicząca Stowarzyszenia Na Rzecz Ośrodka Aktywności w Lubawie, Kamila  Kowalczyk kierownik LCAS i po Dyr. MOK w Lubawie oraz inni zaproszeni goście. W pierwszej części spotkania  Pani Agnieszka  Zelmańska-Sęk przygotowała ciekawą prelekcję dotyczącą codziennych problemów osób niepełnosprawnych. Trudności ze znalezieniem pracy i stereotypowe postrzeganie osób niepełnosprawnych jako niezaradnych życiowo czy niezdolnych do podjęcia zatrudnienia. Za drzwiami domu zaczynają się schody: barierki, wysokie krawężniki, brak podjazdów, zbyt wąskie drzwi lub przejścia i za małe pomieszczenia sanitarno-higieniczne itd... To tylko krótki wycinek ciekawej prelekcji.

W drugiej części odbył się  panel dyskusyjny osób niepełnosprawnych, który prowadziła Pani Klaudia Zomkowska wspólnie z osobami niepełnosprawnymi. Były pytania i odpowiedzi, ciekawe, szczere i autentyczne.
Głos zabrali także zaproszeni goście. Na zakończenie wszyscy mogli skosztować  wypieki przygotowane przez  organizatorów i  rodziców osób niepełnosprawnych.

Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz osobom, które swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby niepełnosprawne pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia pomyślności, odwagi i konsekwencji w dążeniu do zwiększenia niezależności i poprawy jakości ich życia. (mz)

Podczas  spotkania w LCAS odbyło się także podsumowanie konkursu plastycznego. 

Konkurs Plastyczny "Każdy inny, wszyscy równi."
Klasa I
1. Aleksandra Bober
2. Marcelina Wierzbowska

Klasa II
1. Hania Grubalska
2. Zofia Libera
3. Aleksandra Szachniewicz

Klasa III
1.  Zuzanna Laskowska
2. Kalina Łucja Kowalska
3. Antonina Witkowska
Klasa VI
1. Julia Turulska

WYRÓŻNIONE PRACE
1. Filip Aleksandrowicz
2. Antonina Tretalska
3. Zofia Zabrodina
4. Weronika Bessonowa
5. Julian Baran