Pasja sprawia, że życie wypełnia się kolorami, a nie problemami - mówi pan Marek Imiałkowski

Opublikowano:

25 listopada w Bydgoszczy odbyła się uroczystość patriotyczna, na którą  zaproszony został mieszkaniec Lubawy pan Marek Imiałkowski. Pan Marek to człowiek, który kilka lat temu całkowicie zmienił swoje życie. Postanowił  przeszłość pozostawić za sobą i zacząć żyć inaczej.

Początki były trudne, ale za namową znajomego zaczął interesować się i zbierać różne stare rzeczy głównie militaria, co zainspirowało go do zajęcia się historią okresu II wojny światowej. Jest to bardzo wciągająca i ciekawa pasja.
- Pasja sprawia, że życie wypełnia się kolorami, a nie problemami. To remedium na nudę, lekarstwo na szarą rzeczywistość
  - mówi w  rozmowie pan Marek.

Któregoś dnia otrzymał część starego munduru, starej czapki wojskowej i tak  to się zaczęło u pana Marka - czyli propagowanie wartości  historycznych w naszym lokalnym środowisku, a teraz już pan Marek znany jest ze swojej  działalności w kilku województwach.

Przez okres jednego roku po okresie próbnym wstąpił w szeregi Narodowych Sił Zbrojnych okręgu Pomorskiego w Elblągu i jest członkiem tej organizacji. Celem tej organizacji jest ukazywanie historii okresu okupacji i narzuconego  systemu komunistycznego w naszym kraju. Szczególna rola tych organizacji to odkłamanie historii. Dzięki właścicielowi zakładu pracy, w którym jest zatrudniony tj. Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych "Dreszler" Bogdan Dreszler, może realizować swoje zainteresowania historią, realizować się w pracy i jest bardzo wdzięczny pracodawcy.

Pan Marek za swoje zaangażowanie otrzymuje liczne podziękowania od organizacji i szkół  m.in. z Zespołu Szkół w Lubawie jako członek Stowarzyszenia Reduta Tradycji i Historii Ziemi Lubawskiej. W 2022 roku pan Marek gościł z prelekcją na temat Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej im Orła Białego w Kiełpinach itd...

Działalność Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych została zapoczątkowana 25 marca 1990, kiedy w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy NSZ zamordowanych w 1946. Organizacja prowadzi m.in. działalność ideowo-wychowawczą, wydawniczą i edukacyjną, prowadzi działania na rzecz upamiętniania żołnierzy narodowego podziemia. To właśnie z inicjatywy tych organizacji jest coroczny Marsz Niepodległości, któremu od roku 2010 patronuje Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oczywiście pan Marek bierze udział w marszach.

25 listopada w Bydgoszczy odbył się „V Marsz Pamięci kpt Romualda Rajsa "Burego", po którym odbyła się uroczystość patriotyczna. W Bydgoszczy otrzymał brązowy medal za duże zaangażowanie w propagowaniu prawdy  historycznej i pamięci z rąk Pana Dr. inż. Romualda Rajsa, syna Kapitana BUREGO, przez Józefowa Żernickiego Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koło Pomorskie i prof dr hab. n.med Romana Kotzbacha.

Życzymy panie Marku dalszych ciekawych badań, spotkań z ludźmi i  kontynuowania tej pasji, która jest potrzebna, mało znana, szczególnie młodzieży.

opr. mz  
foto archiwum Marka Imiałkowskiego