NIEDZIELNY SPACER Z HISTORIĄ W TLE

Opublikowano:

W niedzielę, 29 października odbyło się kolejne spotkanie z historią Ziemi Lubawskiej zorganizowane przez Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych. Tym razem był to spacer edukacyjny pn. „LUBAWA DAWNIEJ I DZIŚ”. Na miejscu zbiórki przy Kościele pw. Św. Barbary, mimo kapryśnej pogody, zebrała się grupa niemal pięćdziesięciu uczestników chcących poznać kawałek historii swojego miasta.

Tradycyjnie każdy z nich na starcie otrzymał przygotowaną na tę okazję broszurkę z trasą wycieczki, która tym razem przebiegała ulicami: św. Barbary, Poznańską (dawniej Młyńska) oraz Gdańską. Prelegentem był niezawodny lokalny miłośnik historii Marcin Deka.
Podczas wycieczki uczestnicy mogli przenieść się w czasie nawet o ponad 120 lat oglądając kilkadziesiąt historycznych zdjęć przedstawiających wspomniane ulice. 

Uczestnicy usłyszeli m. in. o lubawskiej elektrowni, rzeźni miejskiej, budynku internatu, historii lubawskiej poczty, liceum, ewangelickim cmentarzu i okazałym gmachu królewskiego seminarium nauczycielskiego, który gdyby przetrwał do dziś pomieściłby niejedną miejską instytucję. Niestety podobnie jak wiele innych budynków w mieście został zniszczony przez wojsko radzieckie w 1945 r., a do dziś zachowało się jedynie tylne skrzydło.

Na zakończenie spaceru organizatorzy zapewnili uczestnikom słodki poczęstunek w Restauracji Nad Sandelą. Wspomnieniom i rozmowom nie było końca.
Spotkanie zorganizowano w ramach „Cyklu wycieczek oraz spotkań związanych z kulturą i historią miasta Lubawa oraz Ziemi Lubawskiej” realizowanego przez Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych jako zadanie publiczne i dofinansowanego przez Powiat Iławski. W okresie letnim odbyła się także wycieczka rowerowa „760-lecie Bitwy pod Lubawą”, która przyciągnęła ponad osiemdziesięciu uczestników.

Jak podkreśla Mateusz Szauer, jeden z inicjatorów tych wydarzeń: - To ósmy cykl naszych terenowych lekcji historii. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają nas organizacyjnie oraz uczestnikom, którzy niezmiennie nie zawodzą i są razem z nami. Plany na przyszłość mamy ambitne, dlatego już dziś serdecznie zapraszam na kolejne spotkania z lokalną historią.

  materiał :LSIS