Trzecia edycja Powiatowej Akcji Sadzenia Drzew Miododajnych zakończona sukcesem! [ZDJĘCIA z IŁAWY, LUBAWY, KISIELIC, SUSZA i ZALEWA]

Opublikowano:

Od 2 do 12 października br. trwała trzecia edycja przedsięwzięcia pn. „Sadzenie drzew miododajnych sposobem na ochronę bioróżnorodności w powiecie iławskim” zainicjowanego i organizowanego przez Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Iławie. Akcja ma za zadanie przyczynić się m.in. do poprawy bioróżnorodności w powiecie i wpłynąć na wzrost pożytków dla pszczół oraz innych owadów zapylających.


Jak mówi Mateusz Szauer, dyrektor wydziału i koordynator akcji: – Mieszkańcy powiatu iławskiego w trakcie naszej akcji ponownie mieli okazję by otrzymać sadzonki najbardziej miododajnych drzew gatunku klon pospolity oraz lipa drobnolistna. W tym roku pojawiliśmy się we wszystkich pięciu miastach położonych na terenie naszego powiatu, tak by każdy mógł z łatwością skorzystać z tej propozycji.

Rozdano i posadzono 1500 szt. drzew. Dodatkowo dla 100 pierwszych osób, które przesłały fotografie dokumentujące posadzenie otrzymanych sadzonek, przygotowane zostały specjalne eko-zestawy: budka dla owadów oraz 1kg nasion łąki kwietnej.

Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania, a sadzonki rozchodziły się w błyskawicznym tempie. – Dziękujemy tym, którzy tak licznie i chętnie nas odwiedzali, a szczególnie najmłodszym, którzy z największym zaciekawieniem korzystali ze stoisk edukacyjnych przygotowanych po raz kolejny przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich oraz Stowarzyszenie Dzika Iława. Dzieci doskonale już wiedzą jak zadbać o przyrodę. – podkreśla dyrektor.

Partnerami akcji drugi rok z rzędu są firmy: Rolimpex S.A. oraz POL-MAK, które przekazały część nagród dla najbardziej aktywnych uczestników akcji.

Tą inicjatywą Starostwo chce zachęcić mieszkańców powiatu do indywidualnego dbania o pożytki dla owadów zapylających, poprzez sadzenie drzew oraz wsiewki innych roślin miododajnych w ogrodach przydomowych. Przygotowana broszurka edukacyjna pomaga w wyborze odpowiednich gatunków. – Cieszę się, że to przedsięwzięcie cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Co ważne, zostało także dostrzeżone na szczeblu wojewódzkim, ponieważ w tym roku po raz pierwszy Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs dla gmin, które chciałyby skorzystać z dofinansowania na realizację podobnych akcji. Przyrodzie z pewnością wyjdzie to na dobre, a my mówimy do zobaczenia za rok! – dodaje Mateusz Szauer.

Powiatowa Akcja Sadzenia Drzew Miododajnych w Lubawie, 3 października 2023 r.


www.powiat-ilawski.pl (Fot. Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie)