Odkrywanie pięknych krajobrazów przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rożentalu

Opublikowano:

W dniu 29.09.2023r. uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Aliny Rodziewicz, pracownika Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie, wyruszyli na wędrówkę po Wzgórzach Dylewskich. Założeniem wyjazdu było poznanie walorów historyczno-przyrodniczych Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich. 

Wędrówkę zaczęliśmy od kościoła ewangelicko-metodystycznego w Glaznotach. Historia kościoła sięga XIV wieku. Schodząc kilkadziesiąt metrów w dół od kościoła dochodzi się do Centrum Kultury Pamięci. Tworzy je krąg kamieni i głazów narzutowych z różnymi emblematami symbolizującymi różnorodność kulturową regionu.

Kolejną atrakcją było wejście po stromych schodach na zabytkowy wiadukt, który został zbudowany 1909 roku. To najpiękniejszy wiadukt jaki powstał na trasie kolejowej z Samborowa do Turzy Wielkiej. Następnie wspięliśmy się na grodzisko Sasinów – tytułowe Sassenpile, położone na malowniczym wzniesieniu, na skarpie nad rzeką Gizelą.  Sassenpile to pozostałość grodu pruskiego Sasinów, którzy zamieszkiwali te okolice od VIII do początku XIII wieku. Młodzież miała okazje przenieść się w odległą przeszłość i poznać historię po zapomnianych już osadnikach jakimi były plemiona Prusów.

Ostatnim celem było przejście przez ścieżkę przyrodniczą „Góra Dylewska”, którą rozpoczęliśmy od wieży widokowej, a następnie przechodząc przez polanę, gdzie znajduje się muzeum skalne –lapidarium geologiczne, dotarliśmy do rezerwatu „Jezioro Francuskie”.  Wędrówkę zakończyliśmy przy ognisku. Dzień ten był ciekawym doświadczeniem, dzięki któremu uczniowie mogli dostrzec najwyższe wzniesienie w północno–wschodniej części Polski, przywleczone tysiące lat temu głazy narzutowe z Półwyspu Skandynawskiego. Rzeki ,przepływające przez głębokie jary.  Poznali walory przyrodniczo-historyczne naszego regionu.

materiał SP w Rożentalu