W Lubawie policjanci zatrzymali kierujących, którzy jeździli autami bez uprawnień.

Opublikowano:

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. To hasło powinno przyświecać każdemu z nas, dlatego kiedy świadek zauważył, że mazdą jedzie prawdopodobnie nietrzeźwy kierujący o wszystkim poinformował policjantów. To jeden z nieodpowiedzialnych kierujących zatrzymanych podczas minionej doby.

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa - to hasło, które powinni znać wszyscy, nie tylko uczestnicy ruchu drogowego. Dzięki informacji od świadka policjanci w środę  (04.10.2023 r.) zatrzymali nietrzeźwego kierującego. Zgłaszający oświadczył, że do Lubawy przyjechał mazdą prawdopodobnie nietrzeźwy kierujący. Funkcjonariusze po uzyskaniu informacji natychmiast pojechali na miejsce. Policjanci potwierdzili zgłoszenie. Okazało się, że 52 – latek kierował samochodem mając 1,8 promila alkoholu w organizmie. Jak ustalili funkcjonariusze to nie było jego jedyne przewinienie. Mieszkaniec Lubawy nie powinien w ogóle  jechać samochodem gdyż nie posiadał do tego uprawnień.

Także w Lubawie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fordem. Funkcjonariusze wylegitymowali go, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali stan trzeźwości. Okazało się, że mężczyzna jeździł samochodem pomimo zatrzymanego prawa jazdy.

Natomiast w Kisielicach 38 - latek kierujący fiatem nie zachował bezpiecznego odstępu od poprzedzającej go hondy, która zatrzymała się przed pasami i najechał na tył pojazdu. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. W trakcie czynności okazało się, że mężczyzna nie tylko spowodował zdarzenie drogowe ale również nie miał aktualnego ubezpieczenia OC pojazdu.

PAMIĘTAJMY!!!

Za samo kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub podobnie działającego środka  według kodeksu karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto taka osoba będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych

Tacy kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu bądź zażywanie narkotyków  przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ:
· zmniejsza szybkość reakcji
· ogranicza pole widzenia
· powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
· powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
· powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

  KPP Iława