Oficjalne otwarcie ronda w Rożentalu na DK-15 w gminie Lubawa

Opublikowano:

W  roku 2020 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla inwestycji pn.: „Rozbudowa drogi krajowej nr 15 w miejscowości Rożental”.  

Po ostatecznym odbiorze inwestycji polegającej na rozbudowie drogi krajowej nr 15 w miejscowości Rożental powstało nowe, bezpieczne rondo.

W skrócie: zrealizowana w Rożentalu inwestycja polegała na przebudowie na rondo skrzyżowania DK15 z drugim (od strony Ostródy) wjazdem do Rożentala. Zlikwidowane zostało skrzyżowanie DK15 z drogą powiatową nr 1214N (na odcinku Rożental - Grabowo). Wcześniej skrzyżowania "krajówki" z drogami do Rożentala były miejscem wielu poważnych, nawet tragicznych w skutkach, wypadków.

Zadanie o wartości 13,8 mln. złotych wykonało Przedsiębiorstwo-Drogowo Budowlane z Brodnicy. Inwestorem była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie. Gmina Lubawa nieodpłatnie przekazała grunty na budowę.

Budowę ronda poprzedziło kilka lat starań Gminy Lubawa o ujęcie w planach inwestycyjnych GDDKiA realizacji przebudowy drogi krajowej nr 15 w Rożentalu. Ciągle jeszcze na swoją kolej czekają równie niebezpieczne skrzyżowania przy drodze nr 15 w Byszwałdzie, Sampławie oraz Łążku.

UG Lubawa i mz  
foto mz