Spotkania z amerykańskim kosmonautą Terry Virstem w LCAS w Lubawie

Opublikowano:

W Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej na Zamku w Lubawie odbyło się w dniu dzisiejszym wyjątkowe spotkanie z astronautą NASA, Terry Virstem. Do Lubawy przybył na zaproszenie TVP Nauka i Fundacji Nicolaus Copernicus. Gościa powitał Robert Szaj.

Amerykański astronauta urodził się w 1967 roku w Baltimore (stn Maryland). Ukończył Oakland Mills High School w Columbii (Maryland). W ramach programu wymiany studentów uczelni wojskowych studiował we Francji w École de l’Air, został absolwentem U.S. Air Force Academy. 

W 1990 rozpoczął służbę w Williams Air Force Base (Arizona). Tam ukończył podstawowe szkolenie w zakresie pilotażu F-16. Następnie został skierowany do 307 szwadronu taktycznego myśliwców w Homestead Air Force Base (Floryda), gdzie służył jako pilot.

Służył w 36 dywizjonie myśliwskim stacjonującym w Osan Air Base w Korei Południowej.
Był pilotem 22 dywizjonu myśliwskiego mającego swoją siedzibę w Spangdahlem Air Base (Niemcy). Brał udział w 45 lotach bojowych w Iraku mających na celu unieszkodliwienie tamtejszej obrony powietrznej, pozostał w Edwards Air Force Base, gdzie był pilotem doświadczalnym samolotów F-16 aż do wyboru na astronautę.

W sumie wylatał ponad 4300 godzin na ponad 40 różnych typach samolotów. W 2000 roku został członkiem 18 grupy astronautów NASA. W sierpniu rozpoczął szkolenie na astronautę, zakończył przeszkolenie podstawowe uzyskując uprawnienia pilota wahadłowca.

2003-2008 kierował programem lotów astronautów na samolocie T-38 i pracował w laboratorium integracji awioniki promów kosmicznych. Poza tym w Centrum Kierowania Lotem w Houston podczas trwania Ekspedycji 8 – 19 oraz lotów wahadłowców od STS-115 do STS-126 utrzymywał łączność z astronautami pracującymi na orbicie (tzw. CapCom).

W 2008 –  został wyznaczony do załogi misji STS-130. Powierzono mu funkcję pilota misji. 2010 – w lutym uczestniczył w blisko 14-dniowym locie kosmicznym na pokładzie promu Endeavour. W misji tej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dostarczono i zainstalowano łącznik Tranquility i moduł obserwacyjny Cupola.

2014 – 23 listopada na pokładzie Sojuza TMA-15M poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wszedł w skład Ekspedycji 42 (jako inżynier pokładowy) i 43 (jako dowódca).
2015 – podczas Ekspedycji 42 w lutym i marcu wykonał trzy spacery kosmiczne trwające łącznie 19 godzin i 2 minuty. 11 czerwca wrócił na Ziemię statkiem Sojuz TMA-15M.
2016 – 23 sierpnia opuścił korpus astronautów NASA.

Po części  przedstawiający swój dorobek jako kosmonauta Terry Virst odpowiadał na pytania  zadawana przez uczestników spotkania, głównie młodzież szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie.

Na jedno z pytań ucznia jakie nagrody i odznaczenia otrzymał i jakie ceni najbardziej odpowiedział po chwili zadumy, że to pierwsze takie pytanie podczas spotkań z młodzieżą. Odpowiedział krótko - medal Stowarzyszenia Absolwentów Harvardu, której jest absolwentem.
Na zakończenie były zdjęcia, autografy i wspaniała atmosfera.
Terry Virst to człowiek, który był w kosmosie dwukrotnie, spędzając 213 dni. Zajmował się  fotografią a teraz pisze książki.

Zapraszam do wysłuchania relacji z tego spotkania. (mz)