NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY 2023

Opublikowano:

W Urzędzie Gminy w Lubawie, w holu budynku można obejrzeć z bliska wieniec, który uzyskał w tegorocznym konkursie tytuł Najpiękniejszego Wieńca Dożynkowego. Do konkursu został zgłoszony przez Parafię pw. Świętej Barbary w Rumianie - Sołectwo Wsi Rumienica.

Wieniec jest odwzorowaniem kaplicy znajdującej się we wsi Rumienica, a symbolizuje Kościół, miejsce nie tylko zgromadzeń, ale Kościół żyjący, mieszkanie Boga z ludźmi zjednoczonymi w Chrystusie.
- Pomysł na wieniec w szczególności jego kształt skromnie przyznam zrodził się w mojej głowie już wiosną. Obmyślałam jego wykonanie kilka miesięcy i udało się to dzięki ludziom, którzy poświęcili swój czas - opowiada pani sołtys Jolanta Dybich.

Do wykonania wieńca wykorzystano naturalne materiały: pszenicę, jęczmień, pszenżyto, owies, siemię lniane, słonecznik czy pigwę od miejscowych rolników i z ogródków mieszkańców wsi.
Patronką kaplicy w Rumienicy jest Matka Boska Częstochowska stąd na przodzie widnieje ręcznie haftowana postać patronki
– wykonana przez mieszkankę wsi. Nad kaplicą wznosi się krzyż, symbol katolickiej wiary, której podporządkowane jest nasze życie.

Prace nad wieńcem trwały około 2 tygodni. Swój udział w wykonaniu wieńca miały osoby w różnym wieku, zarówno dzieci jak i dorośli.

- Dziękujemy wszystkim zaangażowanym. Był to cudowny czas spędzony razem przy wspólnej, przyjemnej pracy, za co zostaliśmy nagrodzeni tytułem najpiękniejszego wieńca, z czego jesteśmy bardzo dumni – dodaje pani sołtys.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy! 

UG Lubawa