Ryś trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku w Gminie Lubawa

Opublikowano:

W Nadleśnictwie Olsztynek od 2001 roku działa w Napromku w Gminie Lubawa Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Trafiają do niego zwierzęta ranne lub chore. Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji ssaków, ale przyjmuje również ptaki.
Ośrodek jest pod stałą opieką weterynaryjną. Doświadczenie i zaangażowanie lekarzy weterynarii zwiększa szansę zwierząt na przeżycie i powrót do natury.

Funkcjonowanie Ośrodka polega na przyjmowaniu zwierząt wymagających pomocy, udzieleniu im opieki weterynaryjnej, przetrzymywaniu ich do uzyskania pełnej samodzielności, a na koniec wypuszczeniu do środowiska naturalnego.

Najczęstszymi pacjentami ośrodka są sarny, myszołowy, bociany,  puszczyki, dziki, itd...
Ośrodek w Napromku  jest doskonale wyposażony do prowadzenia rehabilitacji dzięki zaangażowaniu Lecha Serwotka i Tomasza Kowalewskiego.

Do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku trafił bardzo osłabiony RYŚ. Leśnicy wraz z lekarzami weterynarii podjęli niezwłocznie działania mające na celu ustalenie przyczyny osłabienia.
- Dziękujemy za sprawną akcję dostarczenia wycieńczonego zwierzęcia Panu Krzysztofowi Wittbrodt - Mazurski Park Krajobrazowy, Aleksandrowi Adamskiemu - Nadleśnictwo Spychowo, lek.wet. Sławomirowi Niedbalskiemu z Majdanu, lek.wet. Marcinowi Banackiemu z Lubawy i lek.wet.  Aleksandrze Jaworskiej-Witka z Lubawy  - mówi Lech Serwotka.
 

Ryś to jeden z największych polskich drapieżników i jeden z dwóch, obok żbika, dzikich gatunków kotów występujących w Polsce. Choć ich krajowa populacja jest stabilna, spotkania z nimi należą do rzadkości, ponieważ ryś jest skrytym i czujnym zwierzęciem.
Przypominamy, że gatunek ten objęty jest ochroną ścisłą!

opr. mz
foto Tomasz Kowalewski