Dożynki Gminy Lubawa w Kazanicach. ZDJĘCIA

Opublikowano:

Trwają tegoroczne dożynki Gminy Lubawa w Kazanicach. W tym roku starostami dożynkowymi są: Małgorzata Brzozowska z Kazanic i Roman Draszewski z Zielkowa. To właśnie oni wręczyli bochen chleba gospodarzowi uroczystości – wójtowi Tomaszowi Ewertowskiemu.
Dożynki Gminy Lubawa to święto wszystkich rolników. W kościele parafialnym pw. Świętego Jakuba Apostoła w Kazanicach ks. dziekan Marcin Staniszewski w asyście kapłanów dekanatu lubawskiego odprawił Mszę św. dziękczynną za tegoroczne plony.

Po Mszy św. tradycyjnie uczestnicy dożynek w korowodzie w asyście policji, straży pożarnej i orkiestry przemaszerowali na plac przy Szkole Podstawowej w Kazanicach. To właśnie tu starościna i starosta wręczyli bochen chleba gospodarzowi uroczystości.

Wójt w kilku słowach podziękował rolnikom za tegoroczną pracę i powitał gości. W tym roku gości było wyjątkowo dużo. Była Pani Senator, Pani poseł, Panowie posłowie, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przedstawiciele sąsiednich gmin, przedstawiciele samorządu powiatu iławskiego, radni, sołtysi, przedstawiciele policji, straży, kapłani, Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na Warmii i Mazurach oraz innych instytucji obsługujących rolników. Nie mogło zabraknąć Pań z Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Lubawa.

Po części oficjalnej na scenę weszła medalistka Mistrzostw Europy w Maratonie oraz najlepsza Polka - 5 zawodniczka europejska podczas Mistrzostw Świata w Budapeszcie - Monika Jackiewicz z trenerem Arturem Olejarzem. Wręczyli wójtowi upominek za to, że docenia sportowców.

Jako pierwszy w części artystycznej zaprezentował się zespół Kazanki. Chór przy Kole Gospodyń Wiejskich w Kazanicach istniał już w latach’80. Od roku ponownie śpiewa pod kierownictwem Jana Laskowskiego. Obecnie zespół liczy 18 osób.

Gości bawił ZESPÓŁ HANUTA. Zespół muzyczny założony przez małżeństwo z Chorzowa:  Aleksandrę Turek i Jacka Krupę. W wykonaniu HaNuty usłyszymy piosenki autorskie oraz popularne złote przeboje jak i utwory biesiadne zachęcające do wspólnej zabawy. Humorystyczne dialogi prowadzących oraz świetny kontakt z publicznością to gwarant udanej imprezy.

Na zakończenie zaprezentuje się zespół TAKICH JUŻ NIE MA. Pogoda dopisała więc na placu szkolnym zebrało się mnóstwo rolników i innych mieszkańców Gminy Lubawa.
(mz)