OSP w Rożentalu pomaga już od wieku!

Opublikowano:

Żyją w ciągłej gotowości, OSP Rożental działa na terenie gminy Lubawa w powiecie iławskim. Jednostka podejmuje działania z zakresu ratownictwa drogowego, technicznego, medycznego oraz gaszenia pożarów.

Kiedy powstała jednostka OSP Rożental?


W lutym 1911 roku na wniosek Głównego Związku Straży Pożarnych do jednostki OSP Rożental przybyła delegacja z Lubawy w osobach dyrektora pożarniczego i dwóch członków ochotniczej straży pożarnej. Po uprzednim porozumieniu się z sołtysem Kopaczewskim, zwołano zebranie gminne. Licznie stawili się też obywatele, którzy poparli projekt założenia straży w Rożentalu.Na ówczesne czasy utworzenie jednostki OSP było niełatwym zadaniem, gdyż władze niemieckie nie zezwalały na jakąkolwiek działalność społeczną wśród ludności polskiej. Mimo licznych trudności OSP Rożental powstało.


Kiedy została wybudowana remiza OSP Rożental?

Budynek strażnicy wybudowany w 1956 roku mieści nie tylko garaż na 3 samochody, ale i świetlicę, w której odbywają się zajęcia,prelekcje, a także spotkania wiejskie.


Kiedy OSP Rożental została wpisana do KSRG?

Do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego OSP Rożental została włączona w 1995 r. ze względu na doskonałe przygotowanie i sprzęt, jakim dysponują druhowie,a także bliskość drogi krajowej nr 15,na której wypadków jest bardzo dużo,gdyż wymaga przebudowy głównie w zakresie nawierzchni, jak i skrzyżowań bezkolizyjnych tj.rond.

Ilu strażaków liczy OSP Rożental?


Jednostka liczy 55 członków czynnych, w tym 16 kobiet i 113 wspierających, MDP 20 chłopców, 10 dziewcząt.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Dziewcząt 

W okresie sprawozdawczym w roku 2022 jednostka wyjeżdżała 95 razy.

Ozdoba dożynkowa wykonana przez druhny i druhów OSP Rożental


Strażacy z OSP Rożental szkolą się na co dzień

– Jako strażacy współpracujemy z innymi jednostkami, na przykład na szkoleniach, co przekłada się na późniejsze sprawne przeprowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych. Co roku staramy się modernizować i doposażać naszą jednostkę w niezbędny sprzęt, który pozwala nam na prowadzenie działań na najwyższym poziomie – podkreśla dh Paweł Szauer, zarazem strażak PSP w Iławie.

Czytaj  cały artykuł tygodnik-rolniczy.pl >>>>>>   - autor  Marcin Konicz