Ewertowski kontra Neumann

Opublikowano:

W komentarzach do relacji z VIII zwyczajnej sesja Rady Gminy Lubawa głos zabrał radny gminny Kazimierz Neumann oraz wójt Gminy Lubawa Tomasz Ewertowski. Z uwagi na prośby internautów oraz na wagę tej dyskusji zdecydowaliśmy się opublikować obydwa komentarze również na stronie głównej naszego portalu. Zapraszamy do lektury. (elubawa)

 

 

Kazimierz Neumann:

Media mają ogromną rolę do spełnienia. Pisanie jednak takich relacji z obrad naszego małego parlamentu zakrawa na kpinę. Spory i dyskusje to nieodłączny element demokracji a właśnie na tej sesji  Rada Gminy miała dokonać rozliczenia Wójta za rok 2010 Dobrze wiem, że nie mogę wygrywać głosowań, więc p. Wójt nie musi się obawiać, że przegra jakąś batalię, jakieś głosowanie. Dlatego dziwię się , że nie podaliście takich faktów które wytknąłem:

1.         W roku 2010 nastąpił wzrost zadłużenia gminy 7,5 krotnie(z 1,51%  11,38%wydatków) i wynosiło na koniec  2010 3 mln 252 tyś.

2.         Ze właśnie na tej sesji Rada podjęła uchwałę o dalszym zadłużeniu w kwocie 2mln 900tyś

3.         Ze blisko 1mln kosztuje gminę obsługa zadłużenia.

4.         Własnych środków finansowych na wszystkie inwestycje w gminie w 2010 wydatkowaliśmy tylko 1,1 mln to oznacza , że „przejadamy” budżet, że jesteśmy w stagnacji. Co na to p. Wójt

„Kredyty bierzemy między innymi na zadania powiatowe, pan tam pracuje, żeby nie zabrakło na wypłaty dla pracowników  i na pensje i pan o tym wie. W ubiegłym roku wydaliśmy na nie swoje zadania około 2 mln złotych.”(Cytat z Waszej relacji)

Napisanie przez moderatora „odczytał wiele innych kwestii” doskonale oddaje intencje Waszej relacji.

Pozdrawiam 

              Radny op.

 

 

Tomasz Ewertowski:

Panie Neumann. Obrażanie się na media, że nie kreują pana na „jedynego sprawiedliwego” w Radzie Gminy, jest niepoważne. Jeśli pana wystąpienia będą merytoryczne, może ktoś potraktuje je z należytą uwagą.

Ciągłe powtarzanie, że zadłużenie gminy na inwestycje, sięgające 11 procent to zagrożenie dla gminnych finansów jest śmieszne, nawet dla osób nie znających zasad funkcjonowania samorządów gminnych. W oczach samorządowców to już kompromitacja.

Przypomnę panu, gdy w „rozkwicie” pana kariery samorządowej, w rankingu gmin województwa warmińsko-mazurskiego opublikowanym przez „Gazetę Olsztyńską” dnia 21 czerwca 2001 roku za rok 1999 Gmina Lubawa zajmowała 105 miejsce na  116 gmin naszego województwa. W rankingu tym brano pod uwagę między innymi wydatki inwestycyjne ogółem, wydatki inwestycyjne na 1 mieszkańca uzyskane na podstawie danych z Regionalnej Izby Obrachunkowej. Był to bardzo wstydliwy ranking dla naszej gminy chociaż, w tym czasie, w  lokalnych mediach oglądaliśmy pana,  przy różnych okazjach podczas wręczania bukietów kwiatów. Czy taka popularność jest dla pana najważniejsza?

Dzisiaj gmina Lubawa zajmuje 13 miejsce (dane za 2010 r.) w rankingu gmin naszego województwa, z czego możemy być dumni.

Życzę panu zdrowszej refleksji oraz bardziej merytorycznego zacięcia w pańskich analizach. Proszę uwierzyć, że świadomość społeczna ciągle rośnie, więc mieszkańców gminy trzeba traktować poważnie.  Zachęcam ponownie do merytorycznej współpracy na rzecz rozwoju gminy Lubawa.

 

Komentarze

Obi
Ludzie czy wy jesteście tacy ciemni czy tylko udajecie. Wasz wójt cieszy się jak dziecko z 13 miejsca w rankingu gmin zamiast popatrzeć na sąsiednie gminy jak w nich wójtowie i burmistrzowie gospodarują. No ale może to ostatnia kadencja.
(2011-07-09 11:55:46)
Dziadek z Grabowa
Panie Neumann, proszę zająć się niańczeniem wnucząt a nie wysuwać nie istniejących insynuacje, tezy. To jest chore, jeśli się żyje nienawiścią do bliźniego wyciągając co jakiś czas zmyślone urojenia.Bije tu nienawiścią od pana!!! Daj pan se na spokój, i proszę zająć się niańczeniem wnucząt bo tu może da pan chociaż pożytek!!! Przy wnukach starcze urojenia znikają!!!
(2011-07-08 15:17:37)
Z Grabowa
W dzisiejszym Głosie pana wystąpienie nie zostało odnotowane w ogóle. Znaczy to,że i inni uważają, to za mało istotne dyrdymały, a tylko personalne ataki.Trzeba umieć przegrywać z klasą panie ex-wójcie. Może zacząć mówić swoimi słowami, nie czytać z kartki referatów.
(2011-07-08 09:34:18)