Rozmowa z trenerem MLKS Motor Lubawa Krzysztofem Malinowskim

Opublikowano:

Panie trenerze, zakończyły się rozgrywki IV ligi. Nie będziemy do niej wracali. Jestem pewien, że Pan i Zarząd dokonaliście podsumowania. Chyba najgorszy sezon od kilkunastu lat. Co źle zadziałało itd...

Zgadzam się z tym, że to najgorszy sezon od kiedy jestem trenerem. Najczęściej walczyliśmy o górę tabeli, a w tym sezonie zmierzyliśmy się z czymś zupełnie nowym czyli barażami o utrzymanie w czwartej lidze. Wnioski trzeba było wyciągnąć, żeby taka sytuacja więcej się nie powtórzyła i ja jak również zarząd takie podsumowanie zrobił. Już w trakcie drugiej rundy widzieliśmy i znaliśmy część przyczyn takiego stanu rzeczy. Nie chcę wchodzić w szczegóły i naszych wniosków nie możemy podać do informacji publicznej, ponieważ jest to nieetyczne i w ten sposób nie pracuję.

W IV lidze po raz pierwszy znalazły się dwie drużyny z naszego lokalnego podwórka. W mojej ocenie z jednej strony to dobrze, ale dla Zarządów obu klubów jest to chyba większy problem. Co Pan o tym sądzi?

Jest to oczywiście nowa sytuacja i z tego miejsca składam gratulacje dla drużyny KS Constract za wywalczenie awansu. Jest bardzo dużo drużyn w naszym województwie, a zawodników na odpowiednim poziomie nie ma tylu, żeby w każdej drużynie była ich odpowiednia ilość. Sport amatorski powoli odchodzi do „lamusa” i nawet w niższych ligach płaci się pieniądze i to wszystko bardzo się zmieniło na przestrzeni czasu, nawet u młodych piłkarzy.

Wielu zawodników odeszło z drużyny seniorów, chyba rekordowa ilość w ostatnim czasie. Czy i od kiedy planujecie wznowić treningi i czy zobaczymy nowe twarze w drużynie Motoru, bo to wszystkich interesuje. Znamy tylko bramkarza nikogo więcej.

Tak się złożyło, że przed tym sezonem odeszło wielu zawodników z różnych przyczyn, tylko na część z nich mieliśmy wpływ. Kapitan zespołu Przemysław Józefowicz zakończył swoją przygodę z piłką ze względów zdrowotnych. Mateusz Szymański ze względów prywatnych nie jest w stanie kontynuować gry na tym poziomie rozgrywkowym. Szymon Zelmański i Jakub Olejniczak zmieniają swoje miejsce zamieszkania i nie dadzą rady dalej grać w Motorze, ale życzę im samych sukcesów, może jeszcze kiedyś wrócą. Adam, Kapusta, Sebastian Krzywicki oraz Filip Czerwonka zmieniają swoją przynależność klubową i kończą swoją przygodę z naszym klubem.

Treningi rozpoczęliśmy w poniedziałek i trenujemy 4 razy w tygodniu plus gra kontrolna, pierwsza już jutro o godzinie 11:00 w Lubawie z drużyną Sparty Brodnica.

Mam nadzieję, że nowe twarze będą, gdyż wymaga tego sytuacja. Pracujemy nad transferami po kilka godzin dziennie i to najtrudniejsze okienko transferowe w mojej przygodzie z piłką seniorską. Kibice muszą być cierpliwi, a ja mam nadzieję, że poczynimy odpowiednie ruchy.

Podczas jednego z wywiadów mówił Pan, że mamy zdolną młodzież i to się potwierdziło mistrzostwo województwa juniorów ale czy sama zdolna młodzież bez kilku doświadczonych zawodników i lidera nie podoła silnym drużynom IV ligi. Dlatego chcę zapytać czy już rozmawialiście z zawodnikami z innych klubów, którzy zechcieliby wystąpić w drużynie Motoru?

O zdolnej młodzieży nie mówiłem na wyrost, co sami potwierdzili. Świetną pracę wykonuje z nimi trener Paweł Korpalski. Problem jest mentalny, a nie w umiejętnościach. Część z tej zdolnej młodzieży, nie ma ochoty grać w seniorach co mnie bardzo martwi. Zawsze myślałem, że gra w seniorach to nobilitacja, ale te czasy chyba już się skończyły. 5-6 zawodników z tej drużyny z nami trenuje, która wcześniej tylko sporadycznie pojawiała się na treningach w seniorach. Trzech naszych młodych wychowanków nam odmówiło, co jest dla mnie nie zrozumiałe.

Rozmowy toczą się od pierwszego dnia po meczu barażowym, a z niektórymi nawet wcześniej. Jak już powiedziałem są one szalenie ciężkie w tym sezonie, ale nie załamuję rąk i pracuję dalej.

Na koniec terminarze sparingów. Czy już podjęliście rozmowy i kiedy należy się spodziewać pierwszego sparingu?

15.07.2023 Motor Lubawa – Sparta Brodnica 11:00 Stadion Łazienkowski

21.07.2023 Motor Lubawa – Drwęca NML

25.07.2023 Olimpia II Elbląg – Motor Lubawa (Elbląg)

Mieliśmy jeszcze zaplanowany sparing z Wkra Żuromin jednak goście w tygodniu się z niego wycofali, a my nie będziemy w te miejsce już nikogo szukać.

Dziękuję za rozmowę.
Marian Żuchowski