Strażacy z OSP Lubawa w akcji. Cztery pożary w krótkim przedziale czasowym na terenie południowej części miasta

Opublikowano:

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w tym tygodniu w całym kraju przewiduje się wzrost temperatury powietrza oraz brak opadów deszczu co spowoduje wzrost zagrożenia pożarowego w lasach i innych miejscach. 5 czerwca br. po godz. 14.00 dwa zastępy  OSP Lubawa wyjechały alarmowo na ul.Dworcową, gdzie w obrębie torowiska kolejowego kilkadziesiąt metrów od budynku po byłej stacji PKP zapaliła się trawa. Pożar szybko się rozprzestrzeniał i obejmował obszar ok. 50x10 metrów. Strażacy po szybkiej interwencji ugasili pożar. Chwilę później po godz. 15.00 strażacy ponownie wyjeżdżali do akcji.

Tym razem w Parku w Fijewie prawdopodobnie ktoś podpalił suche gałęzie. Strażacy i tym razem szybko poradzili sobie z zagrożeniem. Godzinę później po 16.00 ponownie dwa zastępy straży wyjechały do pożaru w pobliżu przekaźnika jednej z sieci komórkowej przy drodze DW- 541. Tam  paliła się trawa, a ogień szybkom rozprzestrzeniał się na zamknięty obiekt sieci komórkowej. Ponownie szybka akcja strażaków i pożar został ugaszony. Na miejsce przybył także patrol policji. W ocenie strażaków prawdopodobnie przyczyną tych trzech pożarów w krótkim przedziale czasowym, mogło być podpalenie. Przed godz. 18.00 strażacy z OSP Lubawa wyjechali na teren Parku w Fijewie, gdzie paliły się liście i śmieci przy budynku gospodarczym.
 
Jednocześnie strażacy apelują, aby uważać, by podczas spacerów nie zaprószyć przypadkowo ognia i zwrócili też uwagę na to, by uważać paląc papierosy, a nawet parkując pojazdy, bo nagrzane elementy układu wydechowego mogą podpalić trawę.

W tym przypadku nie ustalono przyczyny pożaru, ale w większości to człowiek przyczynia się do tego. Kiedyś mówiono, że pożar może powstać od butelek. Nie ma pożarów od butelek. To mit. Kiedyś przeprowadzane były badania na ten temat i jest to absolutnie niemożliwe. Musiałoby zostać spełnionych szereg warunków, żeby szklane opakowanie było soczewką skupiającą zdolną spowodować zapalenie materiału w lesie.

Z uwagi na wystąpienie 4 pożarów w krótkich odstępach czasowych istnieje prawdopodobieństwo, że mogą być to celowe podpalenia. Funkcjonariusze Policji podjęli działania zmierzające do ustalenia sprawców tych zdarzeń. Między innymi zostaną sprawdzone zapisy z kamer monitoringu znajdujące się w okolicach, gdzie doszło do pożarów. Taką informację przekazał Komendant Komisariatu Policji w Lubawie podkom. Roman Gancarz. (mz)