Modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie Lubawa

Opublikowano:

Na terenie gminy Lubawa trwa modernizacja oświetlenia ulicznego, które ma zapewnić bezpieczne i wygodne poruszanie się użytkownikom dróg przy wykorzystaniu nowoczesnych źródeł światła i opraw oświetleniowych oraz obniżyć koszty zużycia energii.

We wszystkich miejscowościach łącznie zainstalowano ponad tysiąc nowoczesnych lamp typu LED. Obecnie trwają prace montażowe szaf sterowniczych. Docelowo na terenie całej gminy zostanie zamontowanych ponad sześćdziesiąt nowoczesnych szaf, które pozwolą na pełne wykorzystanie zalet jakie ze sobą niesie technologia LED.
– W szafie zastosowano kompleksowe rozwiązania zapewniające równoczesne połączenie sterowania nowoczesnymi oprawami oświetlenia ulicznego LED z profesjonalną ochroną przeciwprzepięciową oraz kompensacją mocy biernej – wyjaśnia wójt Tomasz Ewertowski.

– Odpowiednio dobrany i wykonany kompensator mocy biernej pojemnościowej LED, o parametrach ustalonych specjalnie dla potrzeb konkretnej instalacji oświetlenia ulicznego, gwarantuje obniżenie rachunków za energię elektryczną zużywaną przez instalację oświetlenia ulicznego LED eliminując opłaty za moc bierną – dodaje Jan Nadolski, właściciel Zakładu Instalatorstwa Elektrycznego – wykonawca modernizacji.

Dzięki nowoczesnemu oświetleniu LED, jest możliwość zainstalowania systemu redukcji mocy opraw w okresach minimalnego ruchu drogowego, można sterować oświetleniem w ramach inteligentnego systemu zarządzania siecią.

– Wymiana tradycyjnego oświetlenia na oświetlenie LED to spadek kosztów zużycia energii o ok. 70%, a inwestycja zwróci się po niespełna roku – mówi wójt.
W czasach kryzysu energetycznego w Polsce i związanymi z tym wzrostami cen energii elektrycznej, wymiana latarni jest jedynym sposobem na obniżenie kosztów rachunków za prąd, bez konieczności ograniczania oświetlenia ulicznego po zmroku.

– Mam świadomość jak ważne dla mieszkańców jest poczucie bezpieczeństwa i komfort związany z włączonymi latarniami. Wiem także, że trzeba szukać oszczędności, szczególnie w tym zakresie. Cieszę się, że jedno i drugie udało się pogodzić –dodaje wójt. – Wymiana oświetlenia zwiększyła zarówno bezpieczeństwo mieszkańców gminy, jak i osób, które tylko przez nią przejeżdżają. Dodatkowo uzyskaliśmy bardzo dobry efekt ekonomiczny. Dzięki nowym źródłom światła gmina trzykrotnie zaoszczędzi na oświetleniu dróg i ulic.

Koszt kompleksowej modernizacji oświetlenia na terenie gminy Lubawa wynosi 2 mln 850 tys. złotych z czego kwota ponad 2 mln 190 tys. złotych to dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu.

UG Lubawa