Szkolenie w zakresie profilaktyki nowotworowej przez druhów z OSP Rożental

Opublikowano:

W dniu 26.03.2023r. w remizie OSP w Rozentalu zostało przeprowadzone szkolenie na temat profilaktyki nowotworowej w straży pożarnej. W rolę prelegentów wcieliło się dwóch druhów naszej jednostki Paweł Szauer i Jakub Banaszewski. Zostały omówione najważniejsze zasady, dobre nawyki, oraz unikanie podstawowych błędów podczas działań ratowniczo gaśniczych jak i po ich zakończeniu.

Omówiony został temat wpływu temperatury ciała na przenikalność cząstek stałych do organizmu, oraz pokazane zostały miejsca na ciele strażaka które są najbardziej narażone na skażenie.

W szkoleniu brali udział druhny i druhowie z naszej jednostki, oraz z zaprzyjaźnionych jednostek OSP Lubawa, OSP Byszwałd, OSP Iława i OSP Rumienica. Dziękujemy przybyłym gościom za obecność podczas szkolenia, oraz serdecznie zapraszamy na kolejne, gdyż temat nowotworów w Straży Pożarnej, jest tak istotny, że musimy mieć świadomość zagrożenia, oraz dalej edukować się w tym zakresie. Czekamy na sygnały od innych jednostek chętnych do organizacji szkoleń.

OSP Rożental

Mało kto wie, że strażacy oprócz ciężkiej pracy jaką wykonują w różnych warunkach, według  badań należą do grupy dużego ryzyka zachorowalności na choroby nowotworowe. Dlatego od pewnego czasu, oprócz szkoleń z zakresu działań ratowniczo-gaśniczych, prowadzone są szkolenia z profilaktyki nowotworowej w życiu zawodowym i prywatnym strażaka.

Druhowie z OSP Rożental, zajmujący się tą tematyką zorganizowali pierwsze szkolenie w tym  zakresie. Jestem pewien, że podczas kolejnego szkolenia na spotkanie przyjdą nie tylko druhowie, ale i inne osoby, dla których bardzo ważna jest profilaktyka nowotworów. 

Dla lepszego zobrazowania tematu proszę na podstawie przedstawionego poniżej zdjęcia zwrócić uwagę jak to się układa procentowo w stosunku do strażaków.

od autora  (mz)