Zebranie Sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Rożentalu

Opublikowano:

4 marca br. w strażnicy w Rożentalu odbyło się Zebranie Sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej. Było to ostatnie  zebranie przeprowadzone w gminie Lubawa zgodnie z założonym przez ZG OSP RP w Lubawie. Na wstępie  odśpiewano Hymn Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP "Rycerze Floriana".

Zebranie otworzył Prezes jednostki dh Andrzej Petrikowski, który powitał przybyłych gości: członków czynnych, honorowych i wspierających, druhnę - Bogusławę  Orzechowską – członka OSP Smykówko i Senator RP, dh Tomasza Ewertowskiego – Wójta Gminy Lubawa i Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Lubawie, st. bryg. Piotra Wlazłowskiego - Komendanta Powiatowego PSP w Iławie, dh Macieja Jasińskiego - Dyrektora Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Olsztynie, st.kpt. Krzysztofa Rutkowskiego – Komendanta Gminnego, mł bryg. Kamila Szczech  - Dowódcę jednostki ratowniczo-gaśniczej (JRG)  w Iławie, dh Marcina Deka - Sekretarza Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Lubawie, Joachima Dutkiewicza -  Radnego  Rady Gminy Lubawa, Agnieszkę Deptuła - sołtys wsi  Rożental, Piotra Roszczynialskiego sołtysa wsi  Pomierki, Annę Dutkiewicz przewodniczącą KGW ”Dolina Róż”, z KGW Dolina Róż, ks. emeryta  Zdzisława Licznerskiego, delegację  OSP Lubawa: Prezesa Konrada Wielgoszyńskiego i Naczelnika OSP Pawła Turulskiego, Członka  Zarządu Gminnego OSP Zbigniewa Kłosowskiego z OSP Kazanice, Marka Józefowicza - Dyrektora Szkoły w Rożentalu.
Minutą ciszy uczczono zmarłego dh Romana Borkowskiego.

Po odczytaniu  porządku zebrania przystąpiono do realizacji. Dokonano wyboru przewodniczącego i sekretarza zebrania - dh Paweł Szauer i Ewa Szauer. Dokonano wyboru stosownych komisji: komisję uchwał i wniosków i komisję mandatowo-skrutacyjną.

Prezes  Zarządu Andrzej Petrikowski odczytał sprawozdanie Zarządu za miniony rok. Jednostka  OSP Rożental liczy 55 członków czynnych w tym 16 kobiet i 113 wspierających,  MDP 20 chłopców, 10 dziewcząt. W okresie sprawozdawczym jednostka wyjeżdżała 95 razy. Pożary - 10, miejscowe zagrożenia - 32 fałszywe - 3, 50 razy wyjazdy gospodarcze.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rożentalu wspólnie z OSP Kazanice zorganizowała warsztaty z zakresu ratownictwa technicznego. Warsztaty miały na celu utrwalenie posiadanej wiedzy oraz wdrożeniu nowych technik ratowniczych związanych z rozwijającymi się technologiami stosowanymi w budowie pojazdów. Były to pierwsze tego typu warsztaty zorganizowane na terenie Gminy Lubawa.

Dwóch druhów ukończyło kursy podstawowe, druhowie recertyfikowali kursy pierwszej pomocy. Kilku druhów otrzymało świadczenia emerytalne zgodnie z ustawą. Jednostka otrzymała dofinansowanie z  KSRG, otrzymała dotacje z Fundacji ORLEN w kwocie 15 000zł. Dzięki tym funduszom  zakupiono niezbędny sprzęt łączności. Za otrzymaną kwotę zakupiono dziewięć radiotelefonów firmy HYTERA PD 485, z mikrofonogłośnikami oraz kamerę termowizyjną. Zakupiono także sprzęt do zadań wysokościowych. Jednostka otrzymała także dotacje z Gminy Lubawa. Brała udział w akcji "Czyste Jeziora i Rzeki" pod patronatem Starosty Powiatu Iławskiego.

Podczas V Zjazdu OSP RP w Olsztynie druh Zygmunt Kopistecki otrzymał najwyższe wyróżnienie strażackie - Medal honorowy im. Bolesława Chomicza.
Jednostka była gospodarzem młodzieżowych zawodów pożarniczych gminy Lubawa. Pożegnano odchodzącego na emeryturę ks. Zdzisława Licznerskiego, który zawsze był na zebraniach i innych wspólnych uroczystościach organizowanych we wsi.

We wrześniu  podczas dożynek gminnych, jednostka odpowiedzialna była za zabezpieczenie  medyczne oraz inne zadania logistyczne. Jednostka uczestniczyła podczas ślubów swoich członków oraz jubileuszu 50 lat Sakramentu Małżeństwa Zofii i Zygmunta Kopisteckich oraz  Stanisławy i Jana Nadolskich.
Druh Prezes podziękował wójtowi gminy Lubawa za wszelka pomoc, radnemu Joachimowi Dutkiewiczowi oraz wielu innym, którzy pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu jednostki.
Po odczytaniu sprawozdania  wszyscy obejrzeli krótki film przygotowany przez dh Jakuba Banaszewskiego podsumowujący działalność OSP Rożental.

W dalszej części odczytano sprawozdanie finansowe jednostki. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej odczytał sprawozdanie i zaproponował w imieniu komisji udzielenie Zarządowi absolutorium. Członkowie obecni na sali jednogłośnie udzielili Zarządowi absolutorium.

Prezes Andrzej Petrikowski odczytał plany Zarządu na następny rok, a skarbnik Robert Szauer sprawozdanie z planowanej  działalności finansowej.

Głos  zabrali zaproszeni goście.
Jako pierwsza głos zabrała pani senator Bogusława  Orzechowska, która podziękowała za  działalność  jednostki, za wszelkie działania, które czynią strażacy dla ludzi. Przekazała pozdrowienia od druhów jednostki OSP Smykówko.

Kolejno głos zabrał Komendant Powiatowy PSP Piotr Wlazłowski, który podał dane statystyczne za ubiegły rok na terenie powiatu, w którym jest 49 jednostek.

Dyrektor Maciej Jasiński zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu, że po raz pierwszy jest tu w innej roli niż zawsze, po ponad 30 kilku latach służby w mundurze przyjął funkcję dyrektora,  pozwoliło mu to inaczej patrzeć na jednostki OSP. Podkreślił także znaczenie druhów wspierających na terenie jednostki w Rożentalu. 11 czerwca będą rozgrywane Wojewódzkie zawody MDP. Pielgrzymka na Jasną Górę będzie organizowana przez ZW OSP RP.

Wójt Tomasz Ewertowski podkreślił, że jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo i od wielu lat gmina inwestuje w różne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo. Trwa wymiana oświetlenia  ponad 1000 lamp. Zainwestowano w jednostki straży pożarnej zakupując auta. Zwrócił uwagę, że w Rożentalu jest ponad 100 osób wspierających, którym bardzo podziękował.

Mł. bryg. Kamil Szczech podziękował za zaproszenie, z którego pierwszy raz mógł skorzystać ponieważ zawsze coś stało na przeszkodzie. Podziękował za wsparcie druhom z jednostki ratowniczo-gaśniczej (JRG) OSP Rożental i życzył, aby współpraca nadal się tak układała jak do tej pory.

Komendant  Gminny Krzysztof Rutkowski  zwrócił uwagę na konsolidację jednostki. Jednostka zawsze była mocną jednostką w gminie. Wspólne działania, wspólne ćwiczenia i otwartość do współpracy z innymi jednostkami stanowi wzór. Podziękował wójtowi i radnemu Joachimowi Dutkiewiczowi za pomoc w realizacji zadań jednostki.

Na zakończenie dyskusji głos zabrał dh Jan Nadolski, który mówił o kronice jednostki z roku 1911, która była niezauważalna całkowicie na szczeblu wojewódzkim. Podkreślił także, że  druhowie jednostek OSP to kuźnia kadr dla jednostek Państwowych Straży Pożarnych.
 
Miłym akcentem zebrania były podziękowania za wspieranie jednostki OSP Rożental w jej  działalności statutowej dla następujących osób: Wójta Gminy Lubawa Tomasz Ewertowskiego, Pana Jarosława Grubalskiego, Pana Edmunda Grubalskiego, Pana Leszka Taranowskiego, Państwo Ewelinę i Grzegorza Kowalkowskich, Pana Piotra Roszczynialskiego, Marka Kołeckiego i Pana Mateusza Łazarewicza.

Wręczono także druhom odznaczenia za wysługę lat:
dh Zygmunt Licznerski  55 lat
dh Feliks Zakrzewski 55 lat
dh Stanisław Szauer 50  lat
dh Zygmunt Kopistecki  50 lat
dh Jan Dziomba  40 lat
dh Paweł Szauer 25 lat
dh Piotr  Zakrzewski 25 lat  
dh Wojciech Wiśniewski -10 lat

Zarząd jednostki podziękował także członkom wspierającym za bezinteresowne i wieloletnie wsparcie jednostki i odznaczeniem brązowym medalem pamiątkowym, którzy otrzymali: Joanna Szauer, Surdykowski Michał, Michał Gutowski, Józef Wiśniewski.

Na zakończenie odczytano protokoły komisji skrutacyjnej oraz uchwał i wniosków oraz przegłosowano zgłoszone wnioski.

Po części oficjalnej do Rożentala przybył Andrzej Śliwka - Podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, któremu druhowie podziękowali za wsparcie jednostki OSP Rożental  podczas przyznania dotacji z Fundacji ORLEN.  

(mz)