Spektakle profilaktyczne

Opublikowano:

W dniach 20-23 lutego 2023r. w siedmiu Szkołach Podstawowych na terenie gminy Lubawa realizowane były widowiska profilaktyczne sfinansowane z środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

W przedstawieniach udział wzięło łącznie 891 uczniów z klas 0-VIII ze Szkół Podstawowych w: Rożentalu, Tuszewie, Kazanicach, Prątnicy, Złotowie, Grabowie-Wałdykach, Sampławie a realizatorem widowisk był jeden z najstarszych teatrów profilaktycznych w Polsce „Teatr Kurtyna”.

Uczniowie Klas 0-III uczestniczyli w spektaklach pn. „Mapa skarbów” lub „Zaczarowany eliksir” natomiast Uczniowie Klas IV-VIII w spektaklach pn. „Przesłuchanie” lub „Na sygnale”.

Dzieci z klas 0-III edukowane były w zakresie m.in.: postaw odpowiedzialności za własne zdrowie, szkodliwego wpływu używek i „śmieciowego” jedzenia na zdrowie człowieka, odróżniania dobra od zła, wytrwałości w działaniu i dążeniu do celu, kształtowania postaw społecznych, nieufności w stosunku do nieznajomych dorosłych oferujących nam prezenty czy też zachęcających do wspólnej zabawy lub spaceru.

Przedstawienia dla uczniów klas IV-VIII miały natomiast za zadanie m.in.: zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami profilaktyki uzależnień, kształtowanie postaw społecznych, profilaktykę zachowań ryzykownych, troskę o własne bezpieczeństwo w relacjach opartych o kontakty w sieci, edukację w zakresie wpływu zbyt częstego i długiego korzystania z tabletów, laptopów, telefonów komórkowych na zdrowie psychiczne człowieka.

Wszystkie widowiska miały charakter profilaktyczno – wychowawczy, a scenariusze przedstawień w warstwie merytorycznej związane są ze wskazaniami ustawy o wychowaniu w trzeźwości przeciwdziałaniu alkoholizmowi i narkomanii oraz w oparciu o cele Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025.

źródło OPS Lubawa