Walne zebranie sprawozdawcze w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Kazanicach

Opublikowano:

Piątek 17 lutego 2023 roku był dniem walnego zebrania sprawozdawczego w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Kazanicach. Obrady otworzył dh Zbigniew Kłosowski – Prezes jednostki, który przywitał przybyłych gości:
- st. bryg.  st. bryg. Tomasza Ostrowskiego - Zastępcę Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
- st. bryg. Piotra Wlazłowskiego Komendanta Powiatowego PSP w Iławie
- d-ha Macieja Jasińskiego - Dyrektora Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Olsztynie
- d-ha Tomasza Ewertowskiego – Wójta Gminy Lubawa i Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Lubawie,
- d-ha st. kpt. Krzysztofa Rutkowskiego – Komendanta Gminnego,
- dh Pawła Szauer – Wiceprezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Lubawie
- d-ha Marcina Deka - Sekretarza Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Lubawie,
- Jana Laskowskiego – Przewodniczącego Rady Gminy Lubawa,
Stanisława Wiśniewskiego – Sołtysa Kazanic,
- Panie, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich KAZANKI w Kazanicach z Panią Emilią Grzybowską na czele.
- Szymona Śliwińskiego - członka Zarządu LZS Jordan Kazanice  druhów wspierających oraz  przedstawicieli spółki wodnej .

Przewodniczącym zebrania został wybrany i prowadził obrady Jan Laskowski, protokolantem został dh Paweł Jankowski. Powołano stosowne komisje.

W kolejnych punktach odczytane zostały sprawozdania z działalności jednostki przez Szymona  Borkowskiego - Naczelnika jednostki. Druhowie wyjeżdżali 9 razy alarmowo. Jednostka liczy 34 członków w tym 1 honorowy, 5 kobiet i 60 wspierających. Jednostka w Kazanicach zorganizowała w dniu 29.10.2022 warsztaty z zakresu ratownictwa technicznego. Współorganizatorem tego szkolenia była jednostka OSP Rożental. W warsztatach uczestniczyło 6 jednostek z Gminy Lubawa oraz jedna jednostka z gminy Iława - OSP Ławice. Tego typu zajęcia na terenie powiatu iławskiego odbyły się pierwszy raz i planowane są na wrzesień br. drugie warsztaty techniczne.

Jednostka aktywnie współpracuje z klubem sportowym Jordan Kazanice, szkołą podstawową w Kazanicach, Kołem Gospodyń Wiejskich oraz z parafią. Należy podkreślić fakt, że od kilkunastu lat jednostka w Kazanicach wspólnie z lokalną społecznością pomaga Domowi Dziecka w Szymonowie oraz uczestniczyła w zabezpieczeniu rajdu „Jeziorak Razem dla Autyzmu”. To tylko niektóre działania jednostki.

Należy podkreślić w tym miejscu, że OSP Kazanice to nie tylko jednostka ratowniczo-gaśnicza, ale jednostka, która wyspecjalizowała się w przyrządzaniu najlepszej, pysznej grochówki, którą  druhowie przygotowują na różnego rodzaju  spotkaniach i festynach.

Sprawozdanie finansowe  za 2022 rok przedstawione zostało  przez  dh Adriana Jankowskiego. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej zaś  dh Wojciech Górski. Zgromadzeni członkowie udzielili jednogłośnie absolutorium Zarządowi z działalności w ubiegłym roku.

Po wysłuchaniu wszystkich sprawozdań, głos zabrali goście uczestniczący w zebraniu sprawozdawczym.

Jako pierwszy głos zabrał z-ca Komendanta Wojewódzkiego st.bryg. Tomasz Ostrowski, który podziękował za mobilność, aktywność i za pomoc dzieciom z Szymonowa. Jak podkreślił:
- Świadczy to o Waszej dobroczynności. Ważne są różne szkolenia, w których uczestniczycie i w planie na kolejny rok planujecie dalej doskonalić swoje umiejętności. Komendant podziękował  za działalność ratowniczą.
- Mija rok od wprowadzenia ustawy o świadczeniach emerytalnych dla druhów seniorów i z tego świadczenia dużo druhów seniorów korzysta. Widzę zrównanie szkolenia strażaków ochotników ze strażakami zawodowymi i to szkolenie idzie we właściwym kierunku. Podkreślił także, że jednostka z gminy Lubawa - OSP Lubstynek będzie reprezentowała województwo na zawodach krajowych. W tym miejscu skierował słowa podziękowania do Komendanta Powiatowego PSP, który ma 48 jednostki w powiecie i w sposób właściwy nimi zarządza. Podziękował także wójtowi za to, że wie ile gmina musi przeznaczyć funduszy na zabezpieczenie i właściwe funkcjonowanie 17 jednostek na terenie gminy. Jakie koszty musi ponosić gmina na ubezpieczenia, zabezpieczenia strażnic i ich rozwoju. Życzę Państwu, żeby spełniły się wszystkie Wasze marzenia i życzę tylu powrotów, ile wyjazdów.


W dalszej części głos zabrał st. bry. Piotr Wlazłowski. Komendant Powiatowy podkreślił, że komendant wojewódzki powołany został ds. OSP i za to odpowiada. Czuje ruch OSP i cieszyć się należy, że takie stanowisko zostało powołane. Przez Komendanta Wojewódzkiego i przez to będzie ułatwiony kontakt z jednostkami OSP.

Komendant miedzy innymi podkreślił wzrost zdarzeń aż o 70 procent. Tylko na gminie Lubawa zmniejszyła się ilość zdarzeń z 178 na 170 akcji. Udział jednostek OSP jest bardzo istotny w zabezpieczeniu wszelkich zdarzeń na terenie powiatu iławskiego podkreślił - z 1200 zdarzeń, 556  zdarzeń działania PSP,  265 działania wspólne i aż 900 zdarzeń, gdzie druhowie z OSP sami podejmowali działania. Należy podkreślić, że nie zdarzyło się, aby jednostka z powiatu nie  wyjechała do akcji.

Komendant powiatowy podziękował za właściwą postawę druhów i odpowiedź na apel z  dotkniętej wojną Ukrainy i przekazaniu sprzętu. Zwrócił uwagę na ćwiczenia strażaków, które niebawem będą organizowane. Na zakończenie podziękował za działalność prospołeczną, za  działalność ratowniczo-gaśniczą i za gotowość na każde wezwanie społeczeństwa i na każde wezwanie do działań, które organizuje Państwowa Straż Pożarna. Podziękował Wójtowi za  wzorową współpracę z powiatem.

Kilka ciepłych słów pod adresem druhów strażaków skierował dh Maciej Jasiński - Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Olsztynie, emerytowany Komendant Powiatowy PSP. Podkreślił, że Gmina Lubawa jest szczególnie mu bliska. Jest bardzo mocna, zawsze mobilna i cieszył się ze mógł wiele lat współpracować. W imieniu Zarządu Wojewódzkiego OSP RP wykonuje m.in. działania, aby zachęcić młode pokolenie do współpracy z jednostkami.

Życzył chęci do pracy Zarządowi OSP Kazanice i podziękował członkom wspierającym, którzy robią bardzo wiele dobrego dla poprawienia gotowości bojowej w swoich jednostkach.

Głos zabrał Prezes Gminny OSP RP - Tomasz Ewertowski mówiąc między innymi:
- Mamy 17 jednostek, 21 samochodów, 90 osób z naszej gminy korzysta już z dodatku emerytalnego. Ja odpowiadam za bezpieczeństwo gminy i dlatego pozyskujemy fundusze  na  sprzęt, wymieniamy samochody, dzięki różnym instytucjom. Nie ma żadnej uroczystości, żeby strażacy nie uczestniczyli w nich i za to im bardzo dziękuję. W ostatnim czasie modernizujemy oświetlenie na terenie gminy, żeby poprawić bezpieczeństwo i ekonomię. Cieszę się że jednostki są bardzo dobrze wyszkolone. Poziom zawodów gminy Lubawa jest tak wysoki, że z tego faktu należy się tylko cieszyć, czego dowodem są osiągnięcia drużyn męskich i żeńskich na szczeblu powiatu i województwa. Chciałbym podziękować za wszelką pomoc Komendantowi Wojewódzkiemu PSP nadbryg. Tomaszowi Komoszyńskiemu, dziękuję Komendantowi Powiatowemu za współpracę, dyrektorowi Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Olsztynie i Wam wszystkim za to, co robicie dla gminy Lubawa.

Na zakończenie głos zabrał dh Paweł Szauer z OSP Rożental - Członek Zarządu Gminnego OSP RP Gminy Lubawa. Podziękował druhom z OSP Kazanice za współorganizowanie warsztatów z zakresu ratownictwa technicznego. Współorganizatorem tego szkolenia była jednostka OSP Rożental. W  warsztatach uczestniczyło 6 jednostek z Gminy Lubawa oraz jedna jednostka z gminy Iława - OSP Ławice, mówił także o programie „Pierwszy Ratownik” którego druh Szauer jest Wojewódzkim Koordynatorem ds. wdrożenia programu.

Miłym akcentem zebrania było wręczenie druhom odznaczeń za wysługę lat:

Ignacy Ankiewicz  - 50 lat
Józef Kopański     - 45 lat
Marek Józef Borkowski - 35 lat
Tadeusz Pokojski  -  40 lat
Zbigniew Lenckowski -  30 lat
Jerzy Jankowski  - 35 lat
Zbigniew Kłosowski -  35 lat
Jerzy Wyżlic -  25 lat
Wojciech Górski 10 lat

Druhowie OSP Kazanice dziękują Mariuszowi Zadroga za fotorelację z zebrania.

opr. mz
foto mz i Mariusz Zadroga