MTB u Brata Jana

W sobotę 4 czerwca w bratiańskich lasach ścigali się kolarze na dorocznym wyścigu o nazwie "MTB u Brata Jana". Organizatorami imprezy był miejscowy samorząd gminny, LZS Nowe Miasto Lub., Zespół Szkół w Bratianie oraz Klub GKL-AGA TEAM. Jadnym ze sponsorów imprezy był Cezary Jakubowski. W wyścigu wzięło udział 77 uczestników na dwóch dystansach: Hobby - 13 km i Mega - 54 km. Trasa wyścigu w całości przebiegała przez lasy po pętli, którą megowcy pokonywali czterokrotnie. Wszyscy zgodnie zaliczyli ten wyścig do bardzo trudnych. Na początek był prawie półtorakilomertowy podjazd, a potem było już tylko trudniej.

Oprócz dobrze przygotowanej i zabezpieczonej trasy, organizatorzy przygotowali dla zawodników bufet oraz posiłek regeneracyjny i prysznice po ukończeniu wyścigu. Nie zabrakło też cennych nagród dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach na obydwu dystansach i loterii dla wszystkich uczestników. Wysokie nagrody pieniężne (500zł, 300zł i 200zł)  dla trzech najszybszych zawodników spowodowały, że na starcie stanęło kilku bardzo dobrych kolarzy ścigających sie z sukcesami na największych polskich wyścigach MTB.

Bardzo trudna i selektywna trasa spowodowała, że zawodnicy dojeżdżali do mety pojedyńczo lub małymi grupkami. Zwyciężył z przewagą ponad 2 minut Radosław Gołębiewski z Torunia, drugi był Maciej Zielonka z Sopotu, a trzeci Krzysztof Brzuzek z Gdańska. W kategorii M5 na dystansie mega zwyciężył Michał Kowalkowski, a Paweł Kowalkowski wśród swoich rówieśników był trzeci. Na dystansie Hobby najlepszy czas wśród zawodników lubawskich uzyskał Wojciech Szczawiński. W kasyfikacji ogólnej był trzeci, a w swojej kategorii wiekowej stanął na drugim stopniu podium. Wśród najmłodszych drugie miejsce zajął Piotr Dągowski, a w klasyfikacji Open również drugi był Sławomir Kłosowski.