KOLEJNY ROK ODDOLNYCH INICJATYW W LUBAWIE

Opublikowano:

Koniec grudnia to jak zawsze czas podsumowań, ale i planów na przyszłość. Szósty już rok działalności Lubawskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych przyniósł kolejne cenne doświadczenia oraz zrealizowane przedsięwzięcia, które spotkały się z dużym społecznym zainteresowaniem.

W roku 2022 zrealizowaliśmy m. in. następujące zadania:

- LUBAWSKI MARSZ POKOJU „SOLIDARNI Z UKRAINĄ”, podczas którego dziesiątki osób z flagami i pokojowymi transparentami przeszło ulicami naszego miasta by wyrazić swój sprzeciw wobec wojny oraz solidarność z Narodem Ukraińskim. Zaduma, wzruszenie, wiele ważnych słów, emocjonalne występy i zjednoczenie wszystkich w fundamentalnej dziś sprawie. Taki przekaz na początku marca popłynął z Lubawy.

- Współorganizacja transportów humanitarnych na Ukrainę oraz obchodów Świąt Wielkanocnych dla obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Lubawie i okolicach.

- Społeczna akcja sprzątania lubawskich rzek Sandeli i Elszki, zorganizowana wspólnie z pracownikami zrzeszonymi w NSZZ Solidarność Ikea Industry Lubawa.

- Rowerowa wycieczka edukacyjna „HISTORIA ZAPISANA W KAMIENIU”, która była okazją do odkrywania wielu ciekawych zakątków znajdujących się w okolicach Lubawy, w tym m. in. historii miejscowości Zakurzewo, która zniknęła z map gminy Lubawa, grodziska w Zajączkach, kamiennego Kręgu Wspólnoty Kultur w Glaznotach, owianego mroczną legendą malowniczo położonego Jeziora Francuskiego, Pałacu w Klonowie czy groty miłości na terenie zabytkowego parku dworskiego w Dylewie.

- Wycieczka rowerowa „ŚLADAMI TEOFILA RZEPNIKOWSKIEGO”, podczas której uczestnicy poznali historię tego znamienitego mieszkańca Lubawy z przełomu XIX i XX stulecia, lekarza, działacza społeczno-oświatowego, niepodległościowego, gospodarczego i politycznego, organizatora spółdzielczości polskiej w Lubawie i na Pomorzu. W roku 2022 minęło 100 lat od śmierci Teofila Rzepnikowskiego. Odwiedziliśmy m. in. Jego grób znajdujący się na lubawskim cmentarzu parafialnym oraz nowomiejską siedzibę dawnego powiatu lubawskiego, którego był pierwszym polskim starostą.

- Spacer edukacyjny pn. LUBAWA DAWNIEJ I DZIŚ, podczas którego uczestnicy mogli przenieść się w czasie nawet o ponad 120 lat oglądając kilkadziesiąt historycznych zdjęć przedstawiających wspomniane ulice. Szczególny zachwyt budziły piękne kamienice i klimat starego miasta. W trakcie spaceru zapalono także symboliczne znicze w miejscach pamięci poległych w czasie II Wojny Światowej mieszkańców Lubawy, a na cmentarzu parafialnym w zadumie oddano hołd najbardziej zasłużonym lubawianom.

- MARSZ DLA NIEPODLEGŁEJ ulicami Lubawy zorganizowany wspólnie z Zespołem Szkół w Lubawie z okazji Święta Niepodległości, połączony z wieczornicą przygotowaną przez uczniów i nauczycieli.

Na większość zadań udało się pozyskać środki zewnętrzne. „Cykl wycieczek oraz spotkań związanych z kulturą i historią miasta Lubawa oraz Ziemi Lubawskiej” dofinansowany został przez Powiat Iławski. Podczas wycieczek rowerowych tradycyjnie już zorganizowaliśmy zbiórki charytatywne na leczenie i rehabilitację Alicji, Marii i Julii. Łączna kwota, którą udało się zebrać to 1345 zł.

DZIĘKUJEMY za dobrą energię wszystkim, którzy przez ten rok byli razem z nami, ludziom dobrej woli, którzy pomagali w organizacji naszych wydarzeń oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubawie, Sołectwu Mortęgi, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Lubawie, Hotelowi SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie, Zajazdowi Wichrowe Wzgórze w Lubawie, Zespołowi Szkół w Lubawie, Przedszkolom Niepublicznym Smerfolandia i Bajkolandia w Lubawie, Ewie Jackowskiej, Pawłowi Kitowskiemu, Izabeli Żuralskiej, Marianowi Żuchowskiemu (E-lubawa), Alinie Laskowskiej (Głos Lubawski), i Marcinowi Sarnowskiemu (Eltronik).

Rok 2023 zapowiada się obiecująco, bowiem plany są ambitne. O efektach wkrótce…

Mateusz Szauer

Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych