Koncert muzyki chóralnej Sacrum Profanum w Lubawie

Opublikowano:

30.10.2022 r. w kościele św. Anny w Lubawie odbył się koncert muzyki chóralnej w wykonaniu dwóch chórów: Camerata z Iławy oraz Appasjonaty z Lubawy.
Tytuł koncertu to sacrum profanumW pierwszej części, w wykonaniu chóru Camerata usłyszeliśmy utwory o tematyce sakralnej. W drugiej części zaprezentowane zostały polskie piosenki z lat 80-tych wyśpiewane przez chórzystów Appasjonaty.

Chór Camerata z Iławy od 36 lat aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym naszego regionu. Wymienienie wszystkie sukcesy śpiewaków zajęłoby zbyt dużo. Chórzyści uczestniczyli w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, w których odnosili znaczące sukcesy. Dyrygentem zespołu od 1993 roku jest Pani Honorata Cybula prof. dr hab. sztuk muzycznych, wykładowca Instytutu Muzyki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Hymnem Maryjnym - Omni die dic Mariae Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego chór Camerata zaprezentował się w repertuarze sakralnym. Autor utworu jest najwybitniejszym kompozytorem polskiej muzyki barokowej, nazywany polskim Händlem.

Stanisław Moniuszko to kompozytor kolejnego utworu, który wykonał chór z Iławy podczas  koncertu. To Jeden z najwybitniejszych twórców polskiego romantyzmu. Chór Camerata wykonał jego kompozycję  pt. „Ojcze nasz”.

Chór wykonał kolejne utwory kompozytora francuskiego oraz norweskiego.
– „Ave verum”- Camila Saint-Saens. To francuski kompozytor żyjący na przełomie XIX-XX w, następnie – „Ubi caritas” - utwór norweskiego kompozytora i pianisty Ola Gjeilo.

W kolejnym wejściu poprzedzonym słowem przez p.Marka Józefowicza, licznie zebrani miłośnicy muzyki wysłuchali utwór amerykańskiego organisty i kompozytora muzyki chóralnej Gordona Younga  „Alleluja” oraz Jakuba Wojciechowskiego  – „Da pacem Domine”. Karl Jenkins - walijski muzyk i kompozytor to kolejny autor utworu – „Cantate Domino". Chór Camerata przecudnie wykonał utwór skomponowany przez  Norberta Blachę „Modlitwa o pokój”.

Na zakończenie części sakralnej usłyszeliśmy utwór “Aria na strunie G” Jana Sebastiana Bacha w opracowaniu na chór.

W drugiej części koncertu - profanum usłyszeliśmy muzykę chóralną lecz rozrywkową w wykonaniu chóru Appasjonata z Lubawy.
Chór Appasjonata powstał w listopadzie 2000 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie. Jego założycielem oraz dyrygentem jest Marek Józefowicz. W skład zespołu wchodzą osoby pracujące w różnych zawodach. Dla niektórych jest to sposób na oderwanie się od codzienności życia, a dla innych stanowi dopełnienie jego piękna. Członkowie chóru wytrwale pracują, aby podczas koncertów wspólnie przeżywać chwile, dające siłę do dalszej pracy.
 
Lubawski chór na wstępie przeniósł się w lata 80, wykonując utwór z repertuaru zespołu 2 plus 1 “Wielki mały człowiek” w opracowaniu Adama Pietrzaka, a następnie “Szklana pogoda” z repertuaru zespołu Lombard - aranżacja Krzysztof Falkowski.

Chór Appasjonata wykonał kolejne dwa utwory znane z wykonań Zbigniewa Wodeckiego oraz Anny Jantar. “Będzie tak nie raz” to piosenka wykonywana przez zmarłego Zbigniewa Wodeckiego, a następnie “Tyle słońca w całym mieście” Anny Jantar.

Na zakończenie koncertu muzyki chóralnej sacrum profanum, gospodarze wykonali  “Iść w stronę słońca” z repertuaru 2 Plus 1. To bardzo pozytywna piosenka z przesłaniem aktualnym zarówno w latach 80 jak i współcześnie.

Na koniec połączone chóry wykonały na bis wspólnie z publicznością znany utwór. Zapraszamy do wysłuchania koncertu. To było duże wydarzenie w naszym mieście, ale nie ostatnie tego dnia.

(mz)