„SZKOŁA PAMIĘTA” 2022

Opublikowano:

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki pod nazwą „Szkoła Pamięta”. W środę 26 października uczniowie klasy 1F Szkoły Branżowej wraz z nauczycielem historii odwiedzili miejsce, gdzie w latach 1785-1945 funkcjonował cmentarz gminy ewangelickiej w Lubawie.

Uczniowie zapoznani zostali krótko z obszarem zajmowanym przez cmentarz, a także poinformowani o fakcie, że w tym miejscu pogrzebanych zostało wielu znamienitych lubawian. Jednym z nich był nauczyciel historii Gustav Liek, autor książki z 1892 r. pod tytułem Miasto Lubawa w Prusach Zachodnich z uwzględnieniem Ziemi Lubawskiej. Profesor Liek zmarł w 1893 r. i pochowany został właśnie na odwiedzanym cmentarzu. Jemu oraz wszystkim innym pogrzebanym w tym miejscu uczniowie zapalili symboliczny znicz.

Tego samego dnia grupa humanistyczna z klasy 1G udała się na spacer w kierunku cmentarza parafialnego, na którym do pierwszego pochówku doszło w roku 1832. Po drodze ze szkoły uczniowie odwiedzili kilka miejsc pamięci. U zbiegu ulicy Grunwaldzkiej i Św. Barbary zobaczyli tablicę ku czci Władysława Asta, usłyszeli od nauczyciela historii kilka informacji dotyczących Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo i ich siedziby w Lubawie, odwiedzili pomnik zasłużonej dla lokalnej społeczności s. Antoniny Schneider, a także zobaczyli usytuowanie Tajnego Obozu Karnego dla Młodocianych, który funkcjonował w budynku sądowego aresztu przy ówczesnej ulicy Iławskiej.

Głównym celem odwiedzenia cmentarza były dwie mogiły weteranów Powstania Styczniowego z 1863 r. O ile pierwsza z tych postaci, czyli Teofil Rzepnikowski, jest raczej powszechnie znana w Lubawie, o tyle postać Franciszka Jaworowskiego nie jest kojarzona z tym największym ze zrywów niepodległościowych i nie funkcjonuje w lokalnej świadomości historycznej. Chwila zadumy i zapalony znicz oddały choć w minimalnym stopniu hołd tym zasłużonym mieszkańcom naszego miasta.

Krzysztof Wiecierzycki 
ZS Lubawa