Kolejny koncert w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Lubawie

Opublikowano:

W minionym tygodniu 23 września w sali LCAS odbył się kolejny koncert w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Lubawie. Tym razem gośćmi byli  wykładowcy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu: Maria Rutkowska - fortepian, Maciej Gwóźdź - trąbki i Paweł Kroczek - klarnet. Koncert prowadził i recytował Andrzej Lewicki.

dr Maria Rutkowska - Absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Alicji Kledzik w 2008 roku. Będąc studentką uczestniczyła w licznych konkursach pianistycznych zdobywając m.in. II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Anemos w Rzymie w 2005 roku czy III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Miłosza Magina w Paryżu w 2007 roku. Trzykrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające osiągnięcia w nauce.

Zaraz po studiach rozpoczęła pracę w macierzystej uczelni na stanowisku wykładowcy w Katedrze Instrumentów Dętych i Akordeonu, a także w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Pleszewie.

Jako pianista akompaniator uczestniczyła wraz z młodymi adeptami sztuki w kilkudziesięciu konkursach muzycznych, uzyskując wielokrotnie dyplomy za wyróżniający akompaniament. W 2012 roku została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2013 i 2016 roku otrzymała Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

W 2019 roku Maria Rutkowska obroniła na Wydziale Instrumentalnym poznańskiej Akademii Muzycznej rozprawę doktorską pt. „Neoromantyzm a neoklasycyzm – kierunki paralelne czy dywergencyjne? Essentialia negoti w oparciu o wybrane dzieła” i uzyskała stopień naukowy doktora sztuki. Także w tym roku została uhonorowana Brązowym Medalem Za Długoletnią Służbę przez Prezydenta RP.W 2020 roku otrzymała z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew zaszczytny tytuł Mecenasa Pleszewskiej Kultury.

Maciej Gwóźdź - szkołę muzyczną I stopnia ukończył w 2003r. w Koninie. W 2006 po ukończeniu III klasy II stopnia został przyjęty na Akademię Muzyczną im. I.J Paderewskiego w Poznaniu do klasy trąbki prof. Romana Grynia. Obecnie jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu i studentem klasy trąbki naturalnej prof. Johanna Plietzscha w tejże uczelni. Brał również udział w kursach prowadzonych przez m.in. Richarda Gangulio, Manfreda Bockschweigera, Wolfganga Bauera, Konradina Grotha, Johanna Plietzscha, Jonasa Bylunda. Współpracował z takimi orkiestrami jak m.in. Teatr Wielki w Poznaniu, Filharmonia Poznańska, Filharmonia Koszalińska, Warszawska Opera Kameralna, Pilska Orkiestra Klasyczna.

dr. Paweł Kroczek - w 2011 r. ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W latach 2011 – 2013 studiował w Lund University – Musikhögskolan I Malmö, gdzie kształcił się pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych klarnecistów młodego pokolenia – Olliego Leppäniemiego.

W 2009 r. był stypendystą programu Socrates – Erasmus – studia w klasie klarnetu dra Igora Frantisaka – Ostravska Univerzita (Ostrava, Czechy).W 2016 r. w macierzystej uczelni otrzymał stopień doktora sztuki i został zatrudniony na wydziale instrumentalnym.

Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych pedagogów.Jest pierwszym klarnecistą orkiestry Collegium F oraz L’autunno. Współtworzy oktet dęty Kapela Farna.

Współpracuje z wieloma orkiestrami na terenie całego kraju, pracując pod kierunkiem wybitnych dyrygentów. Występował podczas licznych festiwali, m.in.: Animator, Malta Festiwal, Poznańska Wiosna Muzyczna, Przemyska Jesień Muzyczna, Transatlantyk, Nostalgia Festival, Festiwal im. Karola Szymanowskiego w Pekinie, Międzynarodowy Festiwal im. Józefa Madei. W swoim dorobku artystycznym posiada ponad pięćdziesiąt prawykonań, w tym utwory z dedykacjami kompozytorskimi. Dokonał nagrań radiowych, telewizyjnych oraz CD. 

W latach 2015-2020 r. brał udział jako prelegent oraz solista w Międzynarodowej Konferencji „Narwy Instrumentów Dętych” w AM w Poznaniu. W 2017 r. wystąpił podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Klarnet wczoraj i dziś” w AS w Szczecinie – publikacja referatu w zeszycie naukowym. 

W 2018 r. był jednym z artystów VIII Międzynarodowego Festiwalu i Kongresu Klarnetowego w Gyor (Węgry). W roku 2019 wystąpił z recitalem oraz referatem podczas IX Międzynarodowego Festiwalu i Kongresu Klarnetowego w Camerino (Włochy). W tym samym roku wystąpił również w ramach II Międzynarodowej Konferencji Klarnetowej w AM w Krakowie.

opr. mz 
>>>Fragment koncertu na FB