VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Lubawie - II koncert muzyczny. Gość specjalny Alicja Majewska

Opublikowano:

W ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Lubawie 10. września na placu LCAS odbył się II koncert muzyczny. Jako pierwszy wystąpił Dumitru Harea i Tomasz Glanc.

Muzyk grający na fletni Pana pochodzi z Mołdawii. Po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Kiszyniowie w klasie fletni Pana w 1996 pracował jako nauczyciel w Szkole Muzycznej, w której uczył młodzież gry na tym instrumencie. 

Dumitru Harea jest muzykiem, który oprócz doskonale opracowanych, popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej ma w swoim repertuarze również znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej, no i oczywiście utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej, często komponowanej specjalnie dla tego specyficznego instrumentu. 

W roku 2000 Dumitru Harea po raz pierwszy odwiedził Poznań, poznał swoją obecną żonę, Agatę i w Polsce zamieszkał. W 2001 r. wydał swoją pierwszą solową płytę zatytułowaną "Muzyka Duszy". Dumitru Harea prowadzi ożywioną działalność artystyczną występując jako solista, członek zespołów kameralnych, a także współpracuje z Filharmonią Bałtycką i Filharmonią Jeleniogórską. Koncertuje na terenie całej Polski i za granicą m.in. w Niemczech, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Finlandii i Szwecji. Muzyk gra od bardzo dawna, bo od szóstego roku życia, a zaczął występować publicznie jak uczęszczał do średniej szkoły muzycznej. Fletnia Pana jest instrumentem wygodnym i prawie wszędzie można ją zabrać, ale aby tyle dźwięków wydobyć z kilkunastu piszczałek, to trzeba wielkich umiejętności. Artyście  towarzyszył Tomasz Glanc na fortepianie.

Kolejnym gościem koncertu była Alicja Majewska. Od 1971 roku śpiewała w zespole Partita. W 1974 roku rozpoczęła karierę solową - w tym właśnie roku zaprezentowała się szerszej publiczności w programie telewizyjnym złożonym z piosenek Hanki Ordonówny „Miłość ci wszystko wybaczy” i dzięki temu występowi została zauważona przez środowisko, a także przez Mariusza Waltera, który zaproponował jej przygotowanie programu w stylistyce retro dla Studia 2.

Alicja Majewska - zawsze w blasku scenicznych świateł z uśmiechem na ustach i Włodzimierz Korcz - za klawiszami fortepianu. Razem od 46 lat tworzą jeden z największych duetów na polskiej scenie. Jak mówi kocha publiczność, a publiczność ją. Sama nigdy nie napisała słów do piosenek, które śpiewa. Niektóre piosenki śpiewa prawie 40 lat, np. "Odkryjemy miłość nieznaną" z 1986 roku. 

Siła i wykonanie jej piosenek powoduje to, że publiczność oczekuje pozytywnych wrażeń. Uwielbia śpiewać przy akompaniamencie Włodzimierza Korcza. Dokonała wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i płytowych. Owocem współpracy z innymi artystami są niezapomniane piosenki śpiewane w duecie (między innymi z Andrzejem Zuchą, Zbigniewem Wodeckim, Jerzym Połomskim, Dorotą Osińską, Grzegorzem Markowskim, Ryszardem Rynkowskim), jak również, opracowane muzycznie przez Włodzimierza Korcza. Koncertowi akompaniował kwartet smyczkowy Warsaw String Quartet.

Było to wielkie wydarzenie w naszym mieście, choć pogoda tym razem nie sprzyjała, ale na placu LCAS  w Lubawie zebrało się wielu sympatyków muzyki z Lubawy, okolic i innych miast. Koncert prowadził animator kultury w Lubawie Andrzej Lewicki. (mz)

Poniżej prezentujemy Dumitru Harea i Tomasza Glanca w parafii w Złotowie.