Uwaga na oszustów! Mieszkanka Ostródy straciła 76 tys zł.

Opublikowano:

Mieszkanka Ostródy została oszukana i straciła 76 tyś złotych. Tym razem oszuści podszyli się pod policjantów CBŚP i zadzwonili do kobiety z informacją, że jej oszczędności są zagrożone. Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ograbić ich z oszczędności. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Tym razem oszuści działali metodą „na policjanta CBŚ”. Zadzwonili na telefon stacjonarny jednej z mieszkanek Ostródy informując ją o tym, że jej oszczędności są zagrożone. Wcześniej kobieta odebrała telefon z którego wynikało że otrzyma dwa listy polecone z poczty. Kobieta uwierzyła w to, że może zostać napadnięta a jej oszczędności skradzione i straciła w ten sposób 76 tyś zł.

Po raz kolejny apelujemy o ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi. Oszuści nie śpią i cały czas wymyślają nowe metody działania. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Jeśli odebrałeś taki telefon pamiętaj - to dzwoni oszust !

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta - zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Spotykajmy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu.

Wykorzystujmy okoliczności takie jak obiady świąteczne czy przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami.Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Więcej przydatnych informacji można znaleźć na stronie „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” - policyjne porady dla seniorów

źródło :warminsko-mazurska.plilicja .gov.pl