JEDNOślady historii

Opublikowano:

15 czerwca grupa uczniów z klas IV - VI ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sampławie wraz z opiekunami wzięła udział w rajdzie rowerowym pod hasłem JEDNOślady historii. Celem rajdu było poznanie walorów przyrodniczych oraz miejsc pamięci narodowej w naszej okolicy.

Około godziny 10.00 uczniowie wraz z opiekunami: paniami Dagmarą Kowalewską, Kingą Sendobrą oraz panem Bartłomiejem Zalewskim rozpoczęli rajd. Wyruszyli ze szkoły i przez Białą Górę dotarli do Rodzonego. Po krótkim postoju udali się w dalszą trasę do Borku. Odkrywając leśne ścieżki, mogli doświadczyć wrażeń jak na egzotycznej wycieczce, ponieważ Borek o tej porze roku jest bardzo urokliwy i nieco mroczny, niczym z tolkienowskiego Śródziemia.

Kolejny postój odbył się przy zbiorowej mogile, gdzie pochowane zostały ofiary "czarnego czwartku", niemieckiej zbrodni czasu okupacji w Nowym Mieście Lubawskim i Lubawie. Tam nauczyciel historii opowiedział uczestnikom o wydarzeniach tamtych dni i ich upamiętnieniu. Po krótkiej modlitwie uczestnicy rajdu ruszyli w dalszą drogę i przez Targowisko Dolne powrócili do szkoły. Dzięki JEDNOśladom historii uczniowie nie tylko aktywnie spędzili czas na łonie natury, lecz również posłużyły one integracji społeczności uczniowskiej oraz upowszechnieniu wiedzy o historii małej ojczyzny. 

materiał SP Sampława