Wrócili do Rożentala z Tarczą

Opublikowano:

Mistrzowie województwa warmińsko-mazurskiego – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rożentalu, zajęli siódme miejsce w XXI finale ogólnopolskim konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W całym cyklu rozgrywek, począwszy od eliminacji, wystartowało kilka tysięcy uczniów. W decydującej rozgrywce, rozgrywanej w Kobylnicy w Wielkopolsce ekipa z Rożentala zdobyła 151 pkt i straciła do zwycięzców 19 pkt.

Konkurs składał się z trzech etapów: testu wiedzy pisanego indywidualnie przez uczniów, rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt zespołowo oraz z gry terenowej, w której walka toczyła się również w zespołach. Reprezentanci z naszej gminy (teren Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich) szczególnie dobrze wypadli w konkurencji rozpoznawania gatunków, bowiem uzyskali 29 punktów na 30 możliwych do zdobycia. W trzyosobowym zespole znaleźli się: Adam Uliński, Iga Marszelewska, Aleksandra Rybicka, a ich opiekunem jest Sylwia Waldan. Warto też podkreślić indywidualny wynik Adama Ulińskiego, któremu do maksymalnej oceny (47 pkt.) zabrakło 3 pkt.

Oprócz zmagań turniejowych uczestnicy mogli skorzystać także z atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Zwiedzali m.in. Ostrów Lednicki, który jest prawdopodobnym miejscem Chrztu Polski. Na tej wyspie znajduje się stanowisko archeologiczne oraz od 1969 roku Muzeum Pierwszych Piastów. Od blisko 20 lat wyspa znajduje się na liście pomników historii. 

W Poznaniu zaś zawodnicy mieli okazję poznać w muzeum tajemnice wypieku rogali świętomarcińskich wraz z elementami gwary i historii Poznania. Warto nadmienić, że rogal świętomarciński w 2008 r. został wpisany do rejestru nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych Unii Europejskiej.

Gratulujemy! 

materiał SP w Rożentalu