65-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Kazanicach

Opublikowano:

11 czerwca br. w świetlicy wiejskiej w Kazanicach odbyła się uroczystość 65-lecia powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Kazanicach. Koła gospodyń wiejskich (KGW) to jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują obecnie w Polsce.

Dziś koła gospodyń wiejskich to również - a może przede wszystkim - miejsce integrowania mieszkańców wsi oraz  podtrzymywania tradycji na wsi. Myśląc  o przyszłości  Kół, nie można zapominać  ich początków. W jaki sposób działały czym się zajmowały, itd.

W dniu wczorajszym podczas uroczystości 65 -lecia, wszystkich powitały Panie  z KGW w Kazanicach Emilia  Grzybowska Małgorzata Kamińska .Wśród  zaproszonych gości   były  delegacje z Kół Gospodyń Wiejskich z całej Gminy Lubawa, delegacje Klubów Seniora  oraz delegacje Klubów Seniora +, strażacy oraz władze samorządowe, lokalne  i inne osoby.

Jak w zwyczaju bywa, Panie  z KGW w Kazanicach powitały wszystkich uśmiechem i piosenkami przy akompaniamencie  akordeonisty m.in. Kazimierza Szulca. W przerwach pomiędzy piosenkami zespołu wokalnego, Panie prowadzące uroczystość przedstawiły historię  Koła.

- Jest nam niezmiernie miło gościć Was dziś w tak ważnym dla nas dniu. Nasze Koło Gospodyń Wiejskich obchodzi 65-lecie założenia, Pozwólcie, że przedstawimy Wam krótką historię naszego Koła - powiedziała Pani Małgorzata Kamińska. 

- 25.02.1957 roku z inicjatywy 16 kobiet odbyło się spotkanie, podczas którego postanowiły założyć Koło Gospodyń Wiejskich. Dziś mamy zaszczyt gościć jedną z pierwszych założycielek panią Teresę Grzybowską. W czasie 65 lat istnienia Koła funkcję przewodniczących sprawowały następujące panie: Wiśniewska Wanda, Borkowska Gertruda, Kamińska Petronela, Brzozowska Helena, Borkowska Lucyna, Borkowska Teresa, Grzybowska Emilia -  mówiły Panie 

- Dawniej głównym powodem zrzeszenia się do Koła Gospodyń Wiejskich był większy dostęp do zakupu piskląt…, ale i nie tylko. Koło Gospodyń organizowało kursy gotowania, haftu i wyszywania. Kobiety tak się wyszkoliły w gotowaniu, że żadna okoliczna impreza, wesele czy dożynki nie mogły odbyć się bez ich kucharzenia co z resztą trwa do dnia dzisiejszego. Kurs szycia także się przydał Panie w 1975 roku szyły poduszki dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. W 1961 roku powstała grupa teatralna, jej założycielką była wcześniej wspomniana Helena Brzozowska, która pisała także scenariusze - kontynuowały Panie.

- Grupa teatralna przeciętnie raz w roku wystawiała nowe przedstawienie. Spektakle cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród lokalnej społeczności, ale także wśród sąsiednich wsi. Teatr wyjeżdżał w trasę…

- Organizowane były też wyjazdy do teatru oraz liczne wycieczki, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. W 1970 roku z inicjatywy Heleny Brzozowskiej powstaje zespół wokalno–taneczny składający się z 12. członkiń. Przygrywał im na akordeonie obecny dziś wśród nas pan Kazimierz Szulc.

- Zespół koncertował na okolicznych imprezach, Panie śpiewały m.in. na 20-leciu Koła Gospodyń Wiejskich w Wałdykach, 10-leciu Koła Gospodyń Wiejskich w Lubawie oraz na Spotkaniu Kobiet Gminy Iława. Nasze koleżanki przyczyniły się do budowy „Ogródka Jordanowskiego” oraz świetlicy wiejskiej - mówi dalej Pani Małgorzata Kamińska.

Obecnie nasze koło liczy 42. członkinie w różnym wieku, każda z nas jest jedyna, niepowtarzalna i wyjątkowa. Żeby Koło funkcjonowało i coś się działo, każda z nas ma w nim inną funkcję - od plecenia pięknych wianków, pieczenia pysznych ciast, robienia zakupów na ostatnią chwilę,  po pamiętanie starych dziejów.

- Działamy lokalnie na terenie wsi, pomagamy w organizacji festynów, dożynek i innych imprez. Organizujemy wycieczki, udzielamy się charytatywnie np. uczestniczyliśmy w zbiórce najpotrzebniejszych rzeczy dla Ukrainy czy organizacji poczęstunku podczas rajdu rowerowego na którym odbyła się zbiórka charytatywna dla Zuzi Szachniewicz. 

- Z wielką radością bierzemy udział w konkursach rękodzielniczych i kulinarnych m.in. takich jak Bitwa Regionów czy Kuchnia Ziemi Lubawskiej. Ostatnim naszym sukcesem jest wyróżnienie w konkursie na najlepszą  potrawę podczas Majówki Kół Gospodyń Wiejskich Warmii i Mazur w Rożentalu. Należymy do Mocnej Sieci skupiającej Koła Gospodyń Wiejskich z województwa warmińsko -mazurskiego. Bierzemy udział w szkoleniach i warsztatach. 

- Dziękuję Wam Drogie Kobiety, że przez 65 lat działalności mimo burz, mimo lepszych i gorszych dni byłyście i jesteście, że macie zawsze czas.  Dziękuję  za wsparcie, za zrozumienie, czasem za wymyślenie czegoś z niczego w ostatniej chwili…. Dziękuję. 

- Tak jak przed laty koło, aby mogło istnieć, pozyskiwać fundusze musiało współpracować z Kółkiem Rolniczym obecnie Koło Gospodyń Wiejskich współpracuje z ARiMR, Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, Urzędem Gminy Lubawa,  Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Bankiem BNP PARIBAS. 

- Z tego miejsca chcemy bardzo serdecznie podziękować przybyłym przedstawicielom tych instytucji za wsparcie finansowe i pomoc. Dziękujemy! - zakończyła Pani Emilia Grzybowska, Przewodnicza Koła Gospodyń Wiejskich w Kazanicach. 

Głos zabrał wójt Gminy Lubawa Tomasz Ewertowski, który podziękował  za  zaproszenie i współpracę. Odczytał List Gratulacyjny w imieniu samorządu gminy Lubawa i obecnej Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubawie - Agnieszki Miesikowskiej. W dalszej części głos zabrali - Dyrektor Szkoły Podstawowej - Kamila Kądziela, przedstawicielka rady parafialnej oraz Przewodniczący Rady Gminy - mieszkaniec Kazanic Jan Laskowski.

Życzymy kolejnych lat działalności Koła i kolejnego Jubileuszu dla Pań z KGW w Kazanicach.

opr. mz 
foto mz