Zebranie sprawozdawcze w Ochotniczej Straży Pożarnej w Rożentalu

Opublikowano:

W ostatnią sobotę, 9 kwietnia 2022 roku odbyło się zebranie sprawozdawcze  w  jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Rożentalu.  
Obrady otworzył dh Andrzej Petrikowski – Prezes jednostki, który poprosił wszystkich o powstanie i odsłuchanie hymnu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP „Rycerze Floriana”.

Zaproszonymi gośćmi byli: Prezes  Gminny OSP - Tomasz Ewertowski, Komendant Gminny -Krzysztof Rutkowski, sekretarz - Marcin Deka, dh Konrad Krajewski, dh Mateusz Krajewski z Gdyni, ks. Zdzisław Licznerski, dyr. Marek Józefowicz, radny Joachim Dutkiewicz, sołtys wsi Agnieszka Deptuła, Piotr  Roszczynialski - sołtys wsi Pomierki, Przewodnicząca KGW "Dolina Róż" - Anna Dutkiewicz, delegacja OSP Lawice, Marek Paweł Krajewski - Prezes klubu Torpeda.
Minutą ciszy zebrani uczcili pamięć zmarłych druhów:
- dh Alojzy Szałkowski – był najstarszym strażakiem w Gminie Lubawa, wcześniej przez wiele lat pełnił funkcję Naczelnika jednostki,
- dh Feliks Kołecki – druh wspierający,
- dh Roman Borkowski – członek Komisji Rewizyjnej, wcześniej wieloletni Prezes i Wiceprezes jednostki.

Przewodniczącym zebrania został wybrany i dalsze obrady prowadził dh Paweł Szauer – Naczelnik jednostki. Protokolantem została dh  Ewa Szauer.W trakcie zebrania odczytane zostały sprawozdania z działalności jednostki w 2021 roku, sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.

OSP Rożental liczy 54 strażaków czynnych w tym 16 kobiet, 110 druhów wspierających i Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – chłopców 10 osób I dziewcząt – 10 osób.  W 2021 roku było 71 wyjazdów, w tym 6 pożarów i 32 miejscowe zagrożenia. Były też 2 wyjazdy na ćwiczenia i 2 alarmy fałszywe. Jednostka pozyskała wiele nowego wyposażenia indywidualnego strażaków i sprzętu pożarniczego. Druhowie w ramach prac społecznych utrzymywali porządek w remizie i jej obrębie. Dodać należy, ze jednostka OSP Rożental wsparła sprzętem strażackim strażaków z Ukrainy.

Podsumowanie  multimedialne  z działalności OSP Rożental przygotował  dh Jakub Banaszewski.Zgromadzeni członkowie jednostki OSP Rożental jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi z działalności w ubiegłym roku.

W kolejnym punkcie obrad przedstawione zostały: plan działalności na rok 2022 (przez d-ha Andrzeja Petrikowskiego) i plan finansowy jednostki na 2022 rok (przez d-ha Roberta Szauer), które zostały jednogłośnie zaakceptowane przez zgromadzonych członków.

Miłym akcentem zebrania było wręczenie odznaczeń, odznak i podziękowań, które otrzymali:
dh Andrzej Petrikowski – odznaczony złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”
dh Robert Szauer – odznaczony złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”
dh Piotr Nadolski – otrzymał podziękowanie za niestrudzoną działalność społeczną na rzecz rozwoju ruchu strażackiego i ochrony przeciwpożarowej
dh Paweł Szauer - otrzymał odznakę „Za wysługę” - 20 lat
dh Krzysztof Szałkowski - otrzymał odznakę „Za wysługę” - 20 lat
dh Piotr Zakrzewski - otrzymał odznakę „Za wysługę” - 20 lat

Podziękowania dla członków wspierających za wieloletnie  wspieranie jednostki
medal brązowy otrzymali: Henryk Ewertowski, Roman Żuralski, Violetta Marszelewska, Remigiusz Marszelewski, Marcin Rybicki, Stanisław Sliwiński II, Leszek Taranowski, Grzegorz Zieliński, Jarosław Banacki.

srebrny medal otrzymał ks . Zdzisław Licznerski, Stanisława Nadolska  i Teresa Szauer
W ramach wystąpień zaproszonych gości głos  zabrali:
- dh Tomasz Ewertowski – Wójt, przedstawił sytuację ochotniczego ruchu strażackiego w Gminie Lubawa. Mamy 17 jednostek straży, 17 remiz i 20 samochodów pożarniczych. Ruch strażacki skupia prawie tysiąc osób. Gmina Lubawa regularnie inwestuje środki w wyposażenie jednostek w sprzęt, remontuje strażnice i sukcesywnie wymienia samochody pożarnicze. Jednak poza wydatkami samorządu wiele jednostek samodzielnie pozyskuje środki finansowe z rozmaitych dotacji. OSP Rożental jest tu wzorem do naśladowania.

Statystyki potwierdzają, ze jest coraz więcej wyjazdów z tym, że maleje liczba pożarów a wzrasta liczba wyjazdów do wypadków i innych miejscowych zagrożeń. Ważne jest utrzymanie wyszkolenia strażaków dlatego Gmina zorganizuje w tym roku zawody pożarnicze, w maju młodzieżowe i w czerwcu dla seniorów. Rola jednostek OSP jest nieoceniona w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom a ruch strażacki cieszy się dużym zaufaniem społecznym. OSP Rożental ma najwięcej druhów wspierających spośród wszystkich jednostek w Gminie Lubawa.
Rożental jest też dobrym przykładem zgodnej współpracy radnego Jachima Dutkiewicza, pani sołtys Agnieszki Deptuła i całej Rady Sołeckiej, Koła Gospodyń Wiejskich, szkoły, parafii oraz OSP dla wspólnego dobra całej miejscowości.

- st. kpt. Bogdan Grzymowicz – przekazał podziękowania dla jednostki za działalności od st. bryg. Piotra Wlazłowskiego – Komendanta Powiatowego PSP w Iławie. Jako Zastepca Komendanta Powiatowego pracuje w Iławie od 1 kwietnia br. więc chętnie przybył aby się przywitać i poznać z tak ważną jednostką jak OSP Rożental. Wielu strażaków zawodowych rozpoczynało swoją przygodę z pożarnictwem właśnie w tej jednostce. Podkreślił, że ważne jest wyszkolenie strażaków i że będzie otwarty na organizację takich szkoleń i współpracę z jednostkami. Jednostki OSP są filarem zapewniającym poczucie bezpieczeństwa ludności.
- st. kpt Krzysztof Rutkowski – podziękował jednostce za współpracę, wielkie zaangażowanie w działalności społeczną i pomoc logistyczna w różnych działaniach.
- mł. bryg, Krzysztof Szałkowski- podziękował za zaproszenie i stwierdził, że z radością przybył do rodzinnej miejscowości, gdzie stawiał pierwsze kroki w pożarnictwie. Rożental jest bardzo wysoko oceniany jako jednostka należąca do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
- dh Julian Lemiech – przedstawił działalność Związku OSP RP i ostatnio podjętą inicjatywę zbiórki sprzętu strażackiego jako daru dla strażaków z Ukrainy i pomocy dla uchodźców. Zapowiedział, ze Zjazd Wojewódzki Związku OSP RP odbędzie wie w Olsztynie w dniu 29 maja br. Wybrani zostaną delegaci na Zjazd Krajowy Związku który odbędzie się w październiku br.

Pogratulował jednostce OSP Rożental, która jest wiodącą na terenie Gminy Lubawa i bardzo znaczącą dla całego powiatu. Wyraził osobiste podziękowania oraz przekazał podziękowania za działalność od druha Stanisława Kastrau - Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Iławie oraz od druha Gustawa Marka Brzezina – Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i jednocześnie Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Olsztynie.

Zapowiedział wdrożenie ogólnopolskiego programu „First Responder” (Pierwszy Ratownik). W Województwie Warmińsko-Mazurskim powołanych zostało dwóch koordynatorów tego programu. Jednym z nich jest dh Paweł Szauer – Naczelnik jednostki OSP Rożental. Przekazał podziękowanie od Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego za podjęcie się tej funkcji.
Tradycja działalności strażackiej i aktualna rola i znaczenie OSP Rożental powinny doprowadzić do powstania monografii tej jednostki.

Wszyscy zaproszenie goście gratulowali Zarządowi uzyskanego absolutorium i życzyli jednostce jej dalszego, dynamicznego rozwoju, a wszystkim druhom wszelkiej pomyślności w działalności strażackiej i życiu osobistym.
Ostatnim, formalnym punktem zebrania było przeprowadzenie wyborów uzupełniających do Komisji Rewizyjnej w związku ze śmiercią druha Romana Borkowskiego. Zgłoszona została kandydatura druha Feliksa Zakrzewskiego. Zebrani członkowie jednogłośnie wybrali go do składu Komisji Rewizyjnej.
Po oficjalnej części zebrania do wglądu dla wszystkich zebranych osób wyłożone były kroniki jednostki oraz praca magisterska druha Pawła Szauer poświęcona tej jednostce pt. „Ochotnicza Straż Pożarna w Rożentalu. Znaczenie i rola w zapewnieniu bezpieczeństwa społeczności lokalnej”.

(mz)