Strażacy z gminy i miasta Lubawa walczą z nawałnicą. Powalone drzewa, zerwane dachy. AKTUALIZACJA

Opublikowano:

Strażacy mają pełne ręce roboty. Od godzin nocnych usuwają skutki wichury. OSP Łążyn wyjeżdżało do powalonego drzewa na trasie Prątnica - Łążyn.

OSP Złotowo wyjeżdżało w nocy o 2:15 do miejscowości Napromek do powalonego drzewa, następnie kilometr dalej do drugiego drzewa. Ponownie do Napromka i razem z OSP Lubstynek interweniowali przy zerwanej część dachu na budynku mieszkalnym. Po kilku minutach ponownie wyjeżdżali alarmowo o 4:50 we wsi Złotowo wiatr zerwał kilka dachówek z budynku mieszkalnego.

Zastęp z OSP Rożental ok. 6.45 wyjeżdżał do Rożentala Małego, w którym wiatr zerwał dach z budynku gospodarczego. Zastęp z OSP Lubawa po godz. 8.00 wyjeżdżał alarmowo na ul. Kupnera  do powalonych gałęzi koło budynku Biblioteki Miejskiej.

OSP Tuszewo wyjeżdżało do zerwanego dachu we wsi, do drzewa  ,które  zagrazalo budynkowi  mieszkalnemu i  na drogé w kierunku Kulig. OSP Prątnica na drogę w kierunku Lubawy, gdzie powalone drzewo leży na drodze. OSP Lubawa ponownie wyjeżdżało do Fijewa, gdzie drzewo oparło się o dom mieszkalny i o linię energetyczną. OSP Rakowice wyjeżdżało alarmowo do miejscowego zagrożenia we wsi, do chlewni. OSP Rożental ponownie do zerwanej papy na dachu stodoły. OSP Omule udało się do zerwanego eternitu z budynku. OSP Targowisko do miejscowego zagrożenia w Targowisku Górnym

To wszystko wydarzyło się w dniu dzisiejszym do godz. 10.00 tylko w mieście i gminie Lubawa. Mogą występować przerwy w dostawie prądu.

W usuwaniu skutków wichury biorą udział również jednostki z OSP Zielkowo i OSP Wałdyki. W  dalszej części dnia strażacy z OSP Lubawa wyjeżdżali na ul. Wojska Polskiego i Kopernika usuwając skutki nawałnicy.

Na ul. 19 stycznia w Lubawie doszło do całkowitego przewrócenia drzewa z korzeniami na dom mieszkalny, który został uszkodzony oraz zerwana została linia energetyczna i złamał się słup energetyczny. 

- Strażacy z OSP Złotowo po ciężkich nocnych akcjach jechali ponownie na drogę w kierunku Napromka, następnie ok. 10 drzew częściowo na drodze w okolicy za skrętem na Lubstynek, ogólnie tam w czasie jak działaliśmy poszło ok. 5 drzew na drogę podczas działań i ok. 30 drzew w lesie. No i na koniec w Złotowie luźna wiatrownica na dachu - mówi Prezes OSP Złotowo Witold Empel. 

Jak wczoraj informowaliśmy, Apogeum wichury nadejdzie między godzinami 10-13. Należy  zachować szczególną ostrożność i jeśli nie ma potrzeby, nie opuszczać miejsca zamieszkania. 

Nawałnica w  dniu 19  lutego  wyrządziła bardzo duże szkody w Parku w Fijewie, Jak wiadomo  jest  to park wpisany w rejestrze zabytków,więc usunięcie powalonych  drzew,  będzie długo trwało.

Strażacy z całego powiatu iławskiego usuwają skutki wichury. Otrzymujemy od czytelników portalu bardzo dużo informacji w sprawie braku połączenia straży pożarnej z numerem 112. Ludzie poszkodowani przez wichury mają kłopoty z dodzwonieniem się pod numer 112. Jaki sens miała decyzja o włączeniu strażaków i numeru 998 pod numer 112? Czy którykolwiek z decydentów podejmując taką decyzję nie przewidział, że takie sytuacje jak w dniu dzisiejszym będą się powtarzały?

W 2021 roku rozpoczęło się przełączenie numeru alarmowego 998 do 112. Oznacza to, że dzwoniąc na numer alarmowy 998 zostaniemy połączeni z operatorem CPR, który przyjmie zgłoszenie i przekaże je do właściwej jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz innych służb, jeśli będzie taka potrzeba. Dążąc do zapewnienia jednolitości systemu w Polsce, docelowo również numer alarmowy 999 będzie obsługiwany w centrach powiadamiania ratunkowego. - Tak pisze na stronie MSWiA.

 Zapraszam do galerii (mz)