LUBAWSKIE STOWARZYRZENIE INICJATYW SPOŁECZNYCH PODSUMOWAŁO KOLEJNY ROK

Opublikowano:

19 stycznia minął kolejny, piąty już rok działalności Lubawskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych. Pomimo wciąż trwającej pandemii udało się zrealizować niemal wszystkie zakładane cele, a wydarzenia organizowane przez stowarzyszenie przyciągały wielu mieszkańców regionu i nie tylko.

W roku 2021 zrealizowaliśmy m.in. następujące przedsięwzięcia:

Akcja sprzątania rzeki Sandeli i jej nabrzeży z okazji Światowego Dnia Ziemi, podczas której uprzątnięto ponad 700 m koryta rzeki oraz nabrzeża, od mostku przy Osiedlu Nowa Gdańska w kierunku drogi krajowej nr 15. Zebrano ponad 30 worków odpadów, segregując je na odpowiednie frakcje.

Rowerowa wycieczka edukacyjna „HISTORIA KOLEI NA ZIEMI LUBAWSKIEJ”, która wiodła przez miejscowości Mortęgi, Zajączkowo Lubawskie, Rakowice, Targowisko Dolne i Lubawa. Wyprawa była okazją by poznać głównie historię linii kolejowej nr 252 Zajączkowo Lubawskie – Lubawa, która powstała w 1884 r. i przetrwała do dziś jako jedna z nielicznych tego typu w regionie.

Wycieczka rowerowa „SZLAKIEM JEZIOR ZIEMI LUBAWSKIEJ” trasą o długości ok. 48 km, która łączyła pięć jezior i wiodła przez miejscowości Zwiniarz, Hartowiec, Grądy, Rynek, Linowiec i Tuszewo. Uczestnicy wycieczki usłyszeli o charakterystycznych cechach poszczególnych akwenów oraz ich walorach przyrodniczo-krajobrazowych. Rowerzyści mieli również okazję obejrzeć od środka zabytkowy Kościół pw. Św. Mikołaja w Zwiniarzu.

Rowerowa wycieczka edukacyjna „SZLAKIEM DAWNEJ GRANICY POLSKO-NIEMIECKIEJ”, która wiodła trasą o długości ok. 40 km przez miejscowości Rodzone, Ławice, Gromoty, Mątyki, Gierłoż Polska, Zielkowo, Kazanice, Byszwałd i Lubawa. Wyprawa przebiegała głównie w pobliżu dwóch rzek – Drwęcy i Gizeli, które jeszcze w 1939 r. były pilnie strzeżonymi odcinkami granicy państwowej. W Ławicach rowerzyści odwiedzili izbę pamięci urodzonego tam Emila von Behringa, który w 1901 r. jako pierwszy w historii otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. W Kazanicach wygłoszono prelekcję o historii miejscowości i Kościoła pw. Św. Jakuba Apostoła.

Akcja „Razem na Święta”, w ramach której wykonano bożonarodzeniowe lampiony, przekazane następnie podopiecznym Zakładu Opieki Długoterminowej pw. „Szpital św. Jerzego” w Lubawie. Ten świąteczny lampion, który znalazł się przy każdym szpitalnym łóżku w Lubawie dał mnóstwo nadziei i radości osobom, które szczególnie tego potrzebują.

Na większość zadań udało się pozyskać środki zewnętrzne. „Cykl wycieczek oraz spotkań związanych z kulturą i historią miasta Lubawa oraz Ziemi Lubawskiej” dofinansowany został przez Powiat Iławski. Kończąca ubiegłoroczne działania akcja „Razem na Święta” przeprowadzona została wspólnie z lubawskimi Przedszkolami Niepublicznymi „Smerfolandia” i „Bajkolandia”. 

Podczas wycieczek rowerowych zorganizowaliśmy zbiórki charytatywne na leczenie i rehabilitację Alicji Kołeckiej i Zuzi Szachniewicz z Lubawy oraz Kacpra Kisiela z Targowiska Dolnego. Łączna kwota, którą udało się zebrać to 3018 zł! 

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomagali w organizacji i uczestniczyli w naszych wydarzeniach. Właśnie dzięki Wam to wszystko ma sens i daje motywację oraz energię do dalszych działań.

Rok 2022 również będzie pełen niespodzianek, nad którymi już od jakiegoś czasu pracujemy. Niebawem pierwsze efekty…

Mateusz Szauer
Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych