Sprzedajesz, kupujesz coś w sieci – nie daj się oszukać. Uwaga na oszustów

Opublikowano:

We wtorek (02.02.2021r.) nowomiejscy policjanci przyjęli kolejne dwa zawiadomienia dotyczące oszustw internetowych. Tym razem oszukane zostały dwie mieszkanki naszego powiatu, które na popularnym serwisie sprzedażowym chciały sprzedać swoje ubrania. Schemat działania oszustów w obu przypadkach był bardzo podobny.

Pokrzywdzone wystawiły na tej aplikacji swoje rzeczy do sprzedaży. Jedna z nich znalazła kupca na kamizelkę. Otrzymała informację od kupującego, aby kliknęła w link otrzymany rzekomo z tej aplikacji. Miała podać swoje dane osobowe oraz dane dotyczące karty bankomatowej, co uczyniła. Po chwili zorientowała się, że z jej konta wypłacona została kwota w wysokości ponad 10 tysięcy złotych.

W podobny sposób została oszukana druga mieszkanka naszego powiatu. Ta kobieta wystawiła na stronie ogłoszenie o sprzedaży sukienki. Kobieta klikając w podany link i udostępniając swoje dane straciła z konta 1000 zł. 

Do tematu oszustw internetowych wracamy już po raz kolejny. Niestety metody działania oszustów cały czas jednak są skuteczne.

„Policjanci po raz kolejny ostrzegają, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić w przesyłane nam linki i nie podawać swoich danych osobowych, ani też haseł i loginów do kont bankowych.

Policja apeluje o zachowanie szczególnych środków ostrożności, zwłaszcza w przypadku korzystania z usług bankowości internetowej i mobilnej.  Jeśli ktokolwiek wymaga podania danych karty płatniczej lub danych służących do logowania do bankowości, oznacza to najprawdopodobniej próbę oszustwa. Nigdy nie przekazuj i nie przepisuj takich danych na stronie otrzymanej w linku przez e-mail/komunikator/sms.”

Zanim dokonasz płatności:

- zwróć uwagę jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę,

- mniej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów,

- nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2,

- oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej/banku. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce najeżdżając myszką i sprawdzając poprawność podświetlonego adresu,

- zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane. Fałszywe strony często zawierają błędy językowe, nie są napisane poprawną polszczyzną,

- każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości e-mail, smsy i komunikatory, które zawierają link powinno wzbudzić naszą czujność.

źródło warminsko-mazurska.policja.gov.pl