CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Opublikowano:

W 80. rocznicę egzekucji czternastu Polaków, dokonanej przez hitlerowców w dniu 15.11.1941 roku, wójt Gminy Lubawa Tomasz Ewertowski złożył hołd pomordowanym mieszkańcom Byszwałdu i okolic.

W uroczystości na terenie starej żwirowni – w tak zwanej „Rejsówce” uczestniczyli także: przewodniczący Rady Gminy Jan Laskowski, przedstawiciele rady sołeckiej, mieszkańcy wsi, strażacy miejscowej jednostki OSP oraz dyrektor i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Byszwałdzie. Modlitwę za tragicznie pomordowanych Polaków poprowadził ksiądz proboszcz Michał Napierała z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Kazanicach. Pod pomnikiem zostały złożone wieńce oraz zapalono znicze.

Mogiła zbiorowa znajduje się w odległości niespełna 1 kilometra od zwartej zabudowy wsi Byszwałd. Na ogrodzonym terenie postawiono tablicę pamiątkową (obelisk) na postumencie oraz krzyż. Na obelisku wymieniono nazwiska zamordowanych osób: Józef Duchna, Józef Karkut, Jan Dalaga, Józef Kremski, Wacław Nadolny, Roman Zieliński, Józef Zakrzewski, Marian Maniszewski, Jan Abramowski, Bronisław Czerepiński, Antoni Eremus, Józef Brostowski, Stanisław Łukaszewski, Wacław Błaszczyk (ludność cywilna).

Po oddaniu hołdu w miejscu zbrodni uroczystości przeniosły się do kościoła w Byszwałdzie, gdzie została odprawiona msza święta w intencji zmarłych. Rocznicowe uroczystości odbyły się w poniedziałek 15 listopada.

źródło UG Lubawa