Kierowali pod wpływem alkoholu i narkotyków. Zostali zatrzymani

Opublikowano:

Mimo licznych apeli do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności na drogach, w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Tak też był w przypadku kolejnych trzech kierujących.

Nigdy nie jeżdżę po alkoholu i narkotykach - to hasło, które powinni znać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Jednak pomimo wcześniej spożytego alkoholu, niektórzy nadal wsiadają za kierownicę. Tak też właśnie postąpił mieszkaniec Iławy. Mężczyzna jadąc fiatem uderzył w latarnie. Jak się później okazało przyczyną takiego zachowania był wcześniej spożyty alkohol. 61 – latek kierował samochodem mając 2,7 promila. Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującemu.

Natomiast w gminie Iława policjanci zatrzymali kierującego bmw. Funkcjonariusze jadąc na miejsce kontroli zauważyli stojące na parkingu samochody a przy nich grupkę osób. Na widok radiowozu jeden z samochodów nagle ruszył. Policjanci postanowili zatrzymać kierującego gdyż podejrzewali, że może znajdować się pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Przypuszczenia funkcjonariuszy były słuszne. Po zatrzymaniu 22 – latka wstępne badania wskazały, że kierował on bmw pod wpływem marihuany. W związku z powyższym od mężczyzny została pobrana krew do badania. Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującemu.

Tymczasem dziś kilka minut przed godziną 3:00 oficer dyżurny został poinformowany o kobiecie, która idzie poboczem bez kamizelki, na boso i jest roztrzęsiona. Funkcjonariusze natychmiast pojechali we wskazanym kierunku. W trakcie dalszych czynności okazało się, że kobieta wspólnie ze znajomym jechała samochodem. W pewnym momencie mężczyzna zjechał na pole po czym utknął na mokrej nawierzchni. Jak ustalili policjanci 44 – latek kierował citroenem mając 1,8 promila alkoholu w organizmie. Mundurowi zatrzymali prawo jazdy kierującemu.

Przypominamy!

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem alkoholu muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nie trzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych. 

źródło KPP Iława