Rozpoczęły się żniwa. Strażacy z Lubawy i z gminy Lubawa apelują o ostrożność podczas prac żniwnych.

Opublikowano:

Rozpoczęły się żniwa, czyli czas intensywnych prac w polu. Warto zadbać o to, aby zbieranie plonów podczas żniw przebiegło nie tylko sprawnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Sporo zagrożeń niosą za sobą nie tylko zajęcia na polu, ale też transport, czy składowanie plonów. Przed przystąpieniem do pracy należy koniecznie sprawdzić maszyny rolnicze, a przede wszystkim stan osłon na ruchomych częściach maszyn m.in. na wałach przegubowo-teleskopowych. Bardzo ważna jest codzienna obsługa maszyn, usuwanie plew, kurzu, szczególnie z obudowy łożysk i wałów – ograniczy to ryzyko wystąpienia pożaru.

Podczas prac przy żniwach należy również pamiętać, że wszystkie naprawy usterek, czy uszkodzeń powinny odbywać się przy wyłączonym napędzie maszyn. Ostrożność należy też  zachować podczas transportu, zarówno ludzi, jak i ładunków.

Bezpieczeństwo w rolnictwie podczas żniw, to nie tylko zwracanie uwagi na stan maszyn, czy urządzeń, ale też dbanie o własne samopoczucie. Pośpiech i zmęczenie utrudniają koncentrację i mogą przyczyniać się do popełniania błędów.

Podczas żniwnych prac, osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo, są dzieci. Pracujący w polu rodzice powinni zawsze pamiętać, aby w stacyjce pojazdu nie pozostawiać kluczyków. Dziecko przebywające w kabinie ciągnika bez problemu może go uruchomić.

Corocznym problemem straży pożarnej podczas prac żniwnych są pożary zboża na pniu, rżysk oraz pozostałości roślinnych. Podczas tych prac, przy zbiorze palnych płodów rolnych osoby odpowiedzialne za pracę sprzętu, maszyn i pojazdów są obowiązane zapewnić bezpieczeństwo pożarowe. Rolnicy wyjeżdżający w pole powinni sprawdzić  kombajn zbożowy,który  musi być wyposażony w 2 sprawne gaśnice przeciwpożarowe, przygotować  w domu pług,aby w razie  potrzeby szybko zaorać wokół palącego  się  zboża  czy  ścierniska, a nawet poprosić sąsiada,aby na wszelki wypadek  był  gotów pomóc.

Podstawowym warunkiem bezpieczeństwa przy obsłudze ciągników, kombajnów pracujących zarówno na polu jak również przewożących zboża, siano czy słomę jest zakaz palenia tytoniu.
Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.

Zachowanie tych kilku podstawowych warunków zabezpieczenia prac pozwoli w znacznej mierze ograniczyć powstanie pożarów oraz ich skutki.
 

Poniżej materiał filmowy z jednego z największych pożarów w naszym regionie, ponad 100 ha zboża między Szczepankowem a Czerlinem w sierpniu 2014 roku.

Na podst. KRUS i OSP opr. mz
foto mz