SPROSTALI ZADANIOM, WRACAJĄ Z KOLEJNYM BAGAŻEM DOŚWIADCZEŃ

Opublikowano:

„Dragon 21” to najważniejsze w tym roku manewry Wojska Polskiego. W ćwiczeniu wzięło udział 9,5 tys. żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Ponad pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z obszaru 3 wschodnich brygad:

warmińsko-mazurskiej, podlaskiej i lubelskiej prowadzili działania w ramach osłony strategicznej państwa we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym czyli m.in. administracją publiczną. Na ćwiczenia zabrali nie tylko wyposażenie indywidualne, ale także różnego rodzaju pojazdy, m.in. ciężarowo-terenowe, quady, motocykle, a także sprzęt niezbędny do prowadzenia działań przeciwkryzysowych: maszty oświetleniowe, bezzałogowce FlyEye i agregaty prądotwórcze.

Ćwiczenie 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT głównie było prowadzone w oparciu o infrastrukturę szkoleniową Nasze zadania wynikay wprost z terytorialnego charakteru formacji. Przygotowanie terenu do przyjęcia wojsk, zabezpieczanie tras przemarszu, ochrona ważnej infrastruktury, czy te ubezpieczanie przepraw rzecznych – to część zadań wojsk obrony terytorialnej na tegorocznym „Dragonie”. Jednym z zadań podczas ćwiczeń DRAGON-21 była ochrona mostu drogowego w miejscowości Okartowo przed grupami dywersyjno- rozpoznawczymi.

Dzięki współpracy z plutonem kompanii technicznej wchodzącej w strukturę 15 batalionu saperów w Orzyszu, nasi żołnierze mieli możliwość monitorowania linii brzegowej jeziora Śniardwy, w celu wykrycia zagrożenia.”- mówi st. szer. Zbigniew LENDZIŃSKI, żołnierz 45 blp biorący udział w ćwiczeniu DRAGON21. Dodaje, że zadanie zostało wykonane na najwyższym poziomie.- „Myślę, że dzięki takim ćwiczeniom jesteśmy w stanie pokazać, że nasza formacja jest wszechstronna i motto, które nosimy na ramieniu jest tego najlepszym odzwierciedleniem.”

Oprócz działań na rzecz wojsk operacyjnych żołnierze realizowali także własny program szkolenia. Skupiali się na tzw. zielonej taktyce czyli działaniach w lasach, na polach. Uczyli się także budować schronienia i pozyskiwać pożywienie, realizowali zadania maskowania, trenowali również strzelanie dynamiczne, posługiwanie się radiostacją czy składanie meldunków.

Podczas ćwiczeń mogliśmy obserwować całe spektrum działań prowadzonych na współczesnym polu walki. W manewrach zostały zaangażowane całe komponenty lądowe, morskie, powietrzne i wojsk specjalnych. Był to doskonały sprawdzian dla tysięcy żołnierzy, którzy rozproszeni na kilku poligonach mogli sprawdzić swoje umiejętności i kwalifikacje.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, dzięki któremu możesz łączyć życie prywatne ze służbą dla ojczyzny. Chcesz zostać jednym z nas? W tym celu należy zgłosić się do odpowiednich, według miejsca zamieszkania Wojskowych Komend Uzupełnień i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnymi rekruterami, którzy popilotują cały proces rekrutacyjny.


Paulina Kucińska

Rzecznik Prasowy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej