Mieszkaniec Lubawy kierował samochodem mając 2,5 promila alkoholu

Opublikowano:

Mimo licznych apeli do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności na drogach, w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu. Tak też był w przypadku 41 – latka, który uderzył w zaparkowany samochód oraz dwóch rowerzystów zatrzymanych do kontroli drogowej.

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym. Zgłaszający oświadczył ,że kierujący audi uderzył w jego zaparkowany samochód po czym wyszedł ze swojego auta i chwiejnym krokiem wszedł do bloku. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce. W trakcie czynności okazało się, że  41 – latek kierując audi podczas wykonywania manewru parkowania uderzył w stojący pojazd i poszedł do domu. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że mieszkaniec Lubawy kierował samochodem mając 2,5 promila alkoholu w organizmie i nie posiadając do tego uprawnień. Policjanci zatrzymali mężczyznę i osadzili w policyjnej celi.

Kolejnego nietrzeźwego kierującego zatrzymali policjanci w gminie Iława. Okazało się że 32 – latek kierował rowerem mając 1,6 promila alkoholu w organizmie.

Tymczasem Zalewie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 58 – latka jadącego rowerem. Jak się okazało mężczyzna kierował jednośladem mając prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Nietrzeźwi kierujący to od lat jeden z ważniejszych problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego w naszym kraju, tylko w 2019 roku na terenie powiatu iławskiego spowodowali 42 zdarzenia drogowe.

Przypominamy!

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nie trzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych. 

źródło KPP Iława